Planéta Gliese 12 b je „jackpot“ medzi planétami. Existuje reálna šanca, že na nej nájdeme život, hovoria astronómovia

Len 40 svetelných rokov od nás našli vedci "poklad", planétu Gliese 12 b. Táto exoplanéta sa zo všetkých najviac podobá Zemi.

exoplaneta a cerveny trpaslik
Zdroj: NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Jednou z najväčších otázok ohľadom vesmíru je, či existuje život mimo Zeme. Na túto otázku sa pokúšajú výskumníci nájsť odpoveď už desaťročia, no zatiaľ sa im nepodarilo priblížiť sa k odpovedi.  

Najväčším problémom je, že nemáme pozemský život s čím porovnať, preto vedci nemajú jasnú predstavu o tom, ako by mohli potenciálni mimozemšťania vyzerať. Najlepšiu šancu predstavuje pátranie po planétach, ktoré sú podobné tej našej, no takých nie je vo vesmíre veľa.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Výskumníci z Royal Astronomical Society ale možno natrafili na jackpot. Relatívne neďaleko od nás, “len” 40 svetelných rokov, leží planéta Gliese 12 b. Táto exoplanéta má o niečo menšiu veľkosť a vyššiu teplotu ako Zem, no predstavuje najlepšiu šancu pre objavenie mimozemského života.  

Teploty na planéte sa pohybujú okolo 42 stupňov Celzia, no to platí len v prípade, ak planéta nemá atmosféru. Momentálne autori štúdie nevedia povedať, či Gliese 12 b jednu má, no to plánujú zistiť v ďalších výskumoch. Zatiaľ však pracujú s troma predpokladmi.  

Táto exoplanéta môže mať atmosféru podobnú Zemi, no zároveň aj takú, ktorá sa podobá na pekelnú dvojičku Zeme, na atmosféru Venuše. Poslednou možnosťou je, že planéta žiadnu atmosféru nemá.  

“Potrebujeme poznať odpoveď, lebo kompozícia atmosféry nám môže povedať, či má Gliese 12 b vhodné podmienky na to, aby mala na povrchu vodu a možno aj život,” tvrdia vedci.  

Najlepšia šanca na odhalenie života mimo Zeme

Gliese 12 b nie je prvou exoplanétou podobnou Zemi, akú sme objavili. Americká vesmírna agentúra NASA však tvrdí, že takýchto planét je len hŕstka. Nový svet pritom opisujú ako najbližší, tranzitný, mierny, Zemi podobný svet, aký sme objavili. Známa exoplanéta Proxima Centauri b sa síce od nás nachádza len 4 svetelné roky, no nejde o tranzitný svet. Znamená to, že z nášho uhla pohľadu exoplanéta neprechádza popred svoju hviezdu, čo nám výrazne obmedzuje možnosti výskumu.  

Rovnako ako Proxima Centauri b, aj Gliese 12 b obieha okolo červeného trpaslíka. Ide o menšiu a chladnejšiu hviezdu od Slnka. Zároveň ide o najrozšírenejší typ hviezdy v galaxii. Výskumníci tvrdia, že Gliese 12 b predstavuje ideálny cieľ pre ďalšie pozorovania s Webbovým vesmírnym teleskopom. Poznatky, ktoré tu získame, nám môžu pomôcť lepšie pochopiť, či môže život okolo červených trpaslíkov existovať.  

Ak sa ukáže že áno, potom získame o niečo lepšiu predstavu o tom, aký je život vzácny naprieč Mliečnou dráhou. Červené trpaslíky sa vyznačujú aj vyššou solárnou aktivitou. Keďže majú menšiu veľkosť a teplotu ako Slnko, planéty musia obiehať bližšie, než Zem, aby dostali rovnaké množstvo energie. Astronómovia sa boja, že táto vyššia aktivita červených trpaslíkov môže “odfúknuť” atmosféru exoplanéty ako Gliese 12 b. Prvotné pozorovania ale neodhalili žiadne takéto správanie, čo zvyšuje šance na objavenie atmosféry a potenciálne aj života.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre