Placebo efekt vie byť mimoriadne silný: Vedci zistili, čo v mozgu tento efekt spúšťa
Placebo efekt je "liečba bez lieku" a opakovane sa ukazuje, že môže pacientom pomôcť, napríklad proti bolesti.
Výskumníci z UNC School of Medicine v novej štúdii odhalili, čo sa deje v mozgu počas podania placebo liečby.
Vedci už desaťročia vedia, že placebo efekt je skutočný a môže pomôcť pri veľa rôznych problémoch, napríklad utišovaniu bolesti. Ak si sa doteraz s týmto termínom nestretol, placebo efekt je forma liečby, pri ktorej sa nepoužíva žiadna liečivá látka. V podstate ide o liek, ktorý nerobí nič, no náš mozog uverí, že sa niečo deje.
Najprísnejšie testy niekoľkokrát preukázali, že placebo skutočne funguje, no v rámci novej štúdie sa neurológom podarilo odhaliť, čo presne sa v mozgu deje počas toho, ako sa placebo efekt odohráva. To vedcom poskytlo ďalšiu časť skladačky potrebnú k pochopeniu tohto zvláštneho javu.
Presnejšie sa vedcom podarilo odhaliť mozgovú aktivitu spojenú s regulovaním bolesti, ktorá prepája niekoľko mozgových regiónov, rozmiestnených po celom mozgu. V rámci výskumu na myšiach vedci monitorovali mozgovú aktivitu týchto hlodavcov. Zistili, že keď myš očakáva úľavu od bolesti, aktivujú sa špecifické neuróny pozdĺž tejto signálnej cesty. Tieto neuróny sa aktivujú aj v prípade, že myš nedostane žiaden liek.
“Ide o neuróny, ktoré medzi sebou komunikujú a prispôsobujú naše vnímanie bolesti na základe našich očakávaní. Tento objav je kompletne nečakaný, pretože nedáva zmysel s ohľadom na naše predchádzajúce skúsenosti s tým, ako fungujú neurónové obvody zastrešujúce vnímanie bolesti,” vysvetľuje vedúci štúdie, Greg Scherrer.
Výsledky výskumu naznačujú, že existuje možnosť, ako by sme mohli liečiť bolesť inými spôsobmi, než sú lieky proti bolesti. Autori štúdie sa domnievajú, že uľaviť od bolesti by sme vedeli aj s pomocou špecifickej neurostimulácie.
Neprehliadni
Prečo placebo funguje?
Ak cítime bolesť, je to úplne ľudské, že sa chceme cítiť lepšie. Naprieč miliónmi rokov evolúcie naše mozgy hľadali spôsoby, ako nám môžu pomôcť, aby sme sa cítili lepšie. Mozog uvoľňuje rôzne chemikálie, ktoré vieme zmerať. Výskumy ukázali, že aj pozitívne myslenie, modlitby alebo iné rituály nám môžu určitým spôsobom pomôcť. Medzi tieto veci sa radí aj placebo efekt.
Placebo efekt sa pomerne často využíva v rôznych klinických výskumoch. Pri testovaní nového lieku vedci vytvoria špeciálnu “placebo skupinu”. Táto skupina dostane rovnako vyzerajúci liek, no bez aktívnej látky. Následne vedci túto skupinu pozorujú a čakajú, čo sa bude diať.
“Nikto v tejto kontrolnej placebo skupine nemá pociťovať výhody liečby. Napriek tomu stále vidíme, že mozog je tak silný a má takú túžbu cítiť sa lepšie, že aj jedinci v placebo skupine skutočne pociťujú zlepšenie svojich symptómov. V niektorých prípadoch je placebo efekt tak silný, že ľudia veria, že dostali skutočný liek, ktorý im pomohol,” tvrdí Scherrer.
Nové metódy liečby chronickej bolesti
Zaujímavosťou je, že aj niektorí ľudia v skupine, ktorá dostala skutočný liek, ťažia z placebo efektu. Autori výskumu tvrdia, že toto je ten dôvod, prečo sú klinické výskumy nových liekov a liečebných metód tak náročné a vyžadujú si čo najväčšiu možnú vzorku dobrovoľníkov.
Už v minulosti si vedci všimli, že keď človek očakáva úľavu od bolesti, v mozgu môžeme pozorovať špecifickú aktivitu. V rámci novej štúdie vedci túto aktivitu potvrdili a ukázali, o aké neurónové obvody ide. Do budúcna môžu vyvinúť nové metódy liečby, ktoré na tieto neuróny cielia a tým poskytnúť pacientom úľavu od bolesti aj bez opiátov alebo iných analgetík.
V aktívnych regiónoch si všimli výrazne veľké množstvo opioidových receptorov, čo podporuje teóriu, že aktívne regióny môžu hrať úlohu pri regulovaní bolesti. Autori štúdie tvrdia, že potrebujeme nájsť nové spôsoby na liečbu chronickej bolesti bez toho, aby sme sa museli spoliehať na opiáty, ktoré môžu viesť k závislosti. Neurostimulácia kľúčových signálnych ciest v mozgu môže byť spôsob, ako to dosiahnuť.
Komentáre