Pitie kávy má ďalší účinok na ľudské telo, o ktorom sa nevedelo, odhalili vedci
Vedci zistili, že pravidelná konzumácia kávy v rozumnej ovplyvňuje dĺžku života v zdraví.
Káva je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života mnohých z nás. Niektorí ju pijú, aby si doplnili energiu, iní zasa preto, že milujú jej chuť. Bez ohľadu na dôvod, ktorý ťa vedie k šálke kávy, máme pre teba dobré správy.
Podľa nového výskumu môže káva prispievať k predlženiu zdravého života a zlepšeniu celkového zdravotného stavu, upozorňuje server Vedelisteze.sk. Mimochodom, vedel si, že káva je tretím najpopulárnejším nápojom na svete, s ročnou spotrebou okolo 400 miliárd šálok. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.
Tím vedcov z University of Coimbra analyzoval 85 vedeckých prác, ktoré zahrnuli údaje z rôznych častí sveta – Európy, Ameriky, Austrálie a Ázie. Táto rozsiahla metaanalýza sa zameriavala na vzťah medzi konzumáciou kávy, úmrtnosťou a zdravotnými ukazovateľmi.
Ak patríš medzi pravidelných konzumentov kávy, tak to, na čo prišli, ťa poteší. Zistenia ukázali, že pravidelná mierna konzumácia kávy môže prispievať k predlženiu zdravého života v priemere o 1,8 roka. Inými slovami, pravidelný konzumenti kávy prežívajú o takmer 2 roky viac v zdraví, než nekonzumenti. To však nie je všetko, káva sa tiež spája s nižším rizikom viacerých chronických ochorení.
Káva a jej ochranné účinky
Vedci hovoria, že pravidelná konzumácia kávy môže znižovať pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, respiračných problémov, kognitívneho poklesu a svalovej slabosti.
Neprehliadni
Tieto benefity ale nie sú spôsobené iba obsahom kofeínu, ktorý je jednou z hlavných zložiek kávy. Káva totiž obsahuje viac ako 2 000 bioaktívnych zlúčenín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane organizmu. Výskumníci sa domnievajú, že tieto zlúčeniny môžu zlepšovať genetickú stabilitu a znižovať riziko bunkových mutácií, ktoré sú spojené so starnutím.
Treba ale povedať, že presný mechanizmus, ako káva ovplyvňuje dĺžku života v dobrom zdraví, ešte nebol plne objasnený, avšak vedci zdôrazňujú, že jej prínosy sú nepopierateľné.
„,..stále veľa nevieme o presných mechanizmoch, ktoré tieto zložky (pozn. biokatívne zložky, kofeín a ďalšie) zohrávajú.“, hovoria výskumníci.
Koľko kávy je už veľa?
Samozrejme, všetko treba s mierou a týka sa to aj pitia kávy. Maximálne denné množstvo kávy pre zdravého dospelého človeka sa pohybuje medzi 3 až 5 šálkami, čo zodpovedá približne 400 mg kofeínu. Pre tehotné a dojčiace ženy je však odporúčané toto množstvo znížiť na polovicu. Zároveň je dôležité zdôrazniť, že jednotlivci s rôznymi zdravotnými problémami by mali spotrebu kávu konzultovať s lekárom.
Vedci z University of South Australia navyše zistili, že konzumácia viac ako šiestich šálok kávy denne môže prinášať viac škodlivých účinkov ako prospešných. Preto je dôležité neprelievať sa kávou „len tak“, nie je to zdravé.
Vedci veria, že ich zistenia môžu dopomôcť k úprave tradičných odporúčaní, ktoré často zdôrazňujú potrebu znižovať konzumáciu kávy alebo sa jej dokonca vyhýbať. Nové zistenia však naznačujú, že takéto odporúčania by mali byť prehodnotené. Káva môže byť dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a to aj v pokročilom veku, keďže prispieva k zlepšeniu kvality života a znižuje riziko mnohých zdravotných komplikácií.
„Vieme, že svetová populácia starne rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a preto je čoraz dôležitejšie skúmať diétne zásahy, ktoré ľuďom umožnia nielen žiť dlhšie, ale aj zdravšie.“, uviedol Rodrigo Cunha z University of Coimbra.
Komentáre