Piesok sa na Marse môže správať zvláštne: Tieto bizarné útvary zachytila sonda z obežnej dráhy
Mars je známy svojimi púštnymi búrkami, no astronómovia si všímajú ďalšie zvláštne štruktúry.
Mars, inak známy aj ako červená planéta, sa dnes považuje za chladný a vyprahnutý svet, kde nenájdeme nič len kamene a piesok. Jednou z najcharakteristickejších vlastností Marsu sú ale obrovské piesočné búrky, ktoré môžu až na dva mesiace pokryť celú planétu.
Niekedy tieto búrky môžeme pozorovať aj zo Zeme. Jedna podobná sa objavila v roku 2018 a znamenala koniec pre misiu Opportunity. Keď sa stane búrka obzvlášť silnou, trenie medzi jednotlivými časticami prachu ich môže elektrizovať a vytvoriť statický náboj. V rámci novej štúdie autori vysvetľujú, že táto elektrická sila môže byť neoddeliteľnou súčasťou chlórového cyklu planéty.
Niekedy sa interakcie medzi atmosférou a prašným povrchom planéty podarí zachytiť aj na videu. To sa podarilo roveru Perseverance začiatkom minulého roka, kedy zaznamenal až troch prašných diablov, drobných prašných vírov, ktoré s premávajú po povrchu planéty.
Rover zachytil tieto prírodné úkazy na fotografiách, ktoré si neskôr všimol inžinier z NASA’s Jet Propulsion Laboratory, Kevin Gill. Spracoval surové zábery, zvýšil kontrast a priniesol nám animáciu, ktorá nám ukazuje všetky tri prašné víry ako išli za sebou. Prašné víry vznikajú na Marse vtedy, keď sa horúcejší vzduch vznesie vyššie a chladnejší vzduch padá dole. To vytvorí vzdušný vír, ktorý môže zdvihnúť piesok a v tej chvíli sa stáva viditeľným.
A tri of dust devils in Jezero Crater caught on camera by @NASAPersevere on sol 372 pic.twitter.com/bFd9BMp24D
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) March 10, 2022
Neprehliadnite
Väčšina týchto vírov je malá a objaví sa len zriedka. Ak sú ale podmienky vhodné, vír môže narásť do oveľa vyšších rozmerov. V porovnaní s našou planétou je atmosféra Marsu oveľa tenšia. Prašní diabli nedokážu napáchať veľa škody, no to neznamená, že nemajú svoju úlohu. Pomáhajú totiž tvarovať vyprahnuté púšte planéty, preto sa podieľajú na tom, ako Mars v súčasnosti vyzerá.
Nezvyčajné piesočné duny
Či už vplyvom masívnej prašnej búrky alebo drobného tornáda, piesok z povrchu planéty sa môže naukladať do piesočných dún, ktoré majú rôzny tvar. 2. marca sa však podarilo sonde na obežnej dráhe zachytiť niečo netradičné. Všimla si pieskové duny v tvare kruhu.
Ako poznamenáva portál University of Arizona, nejde o dokonalé kruhy. Tieto piesočné duny sú na južnej strane trochu asymetrické. Výskumníci predpokladajú, že sa piesok vplyvom vetra pohybuje prevažne na juh, hoci sa to môže meniť.
Nový záber vznikol v rámci projektu, ktorý monitoroval mráz na planéte. Vedci v tomto prípade chceli vedieť, ako mizne mráz na konci zimného obdobia. Predchádzajúci záber, na ktorý sa môžete pozrieť nižšie, ukazuje inú krajinu.
Mars má štyri ročné obdobia rovnako ako Zem len s tým rozdielom, že rok na červenej planéte trvá 687 dní. Keďže marťanský rok trvá približne dvakrát toľko ako ten náš, aj jednotlivé ročné obdobia, teda jar, leto, jeseň, zima, trvajú zhruba dvakrát tak dlho. Ak sa chcete pozrieť ako vyzerá zima na Marse, do pozornosti dávame tento článok.
Komentáre