Perseverance už má v rukách kľúč k histórii Marsu: Čo sa zatiaľ podarilo zistiť zo vzoriek, ktoré poputujú na Zem?

Už o pár rokov odštartuje misia, ktorá prinesie domov prvé vzorky z červenej planéty. Tie vedcom otvoria geologickú históriu planéty.

Perseverance už drží kľúč ku geologickej histórií Marsu
Zdroj: NASA, Unsplash (Lauren Lopes), Úprava: Vosveteit.sk

Počas prvého roku misie rover Perseverance odobral niekoľko kľúčových vzoriek z krátera Jezero, ktoré vedcom prezradia viac o geologickej histórii Marsu. Hlavnou otázkou v tomto prípade ostáva, či sa na planéte nachádzala voda a približne ako dlho tiekla na povrchu červenej planéty. Na analýzu vzoriek si však vedci musia ešte pár rokov počkať, informujú vedci z University of California Berkeley.

Vo všeobecnosti sa ale experti zhodujú na tom, že pred niekoľkými miliardami rokov vyzeral Mars úplne inak. Planéta sa pýšila hustejšou atmosférou a podmienkami umožňujúcimi vznik riek, jazier a potenciálne aj oceánu. Povrch Marsu naznačuje existenciu dávnych riek, no aj napriek rôznym analýzam priamo na planéte výskumníci ešte nedržali v rukách vzorky odobraté z tých geologicky najzaujímavejších miest.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jednom sa momentálne nachádza aj rover Perseverance. Predpokladá sa, že kráter Jezero bol kedysi dávno jazerom a nachádza sa tu aj riečna delta. Rover starostlivo odobral niekoľko vzoriek, ktoré čakajú, kým si po ne príde ďalšia misia, ktorá je momentálne v príprave. Ak všetko pôjde tak ako má, na Zem by sa mali dostať v roku 2033.

Vzorky zatiaľ vedci skúmajú aj z ohromnej diaľky a pokúšajú sa zistiť všetko, čo sa vzhľadom na situáciu dá. Nedávno sa objavili dve vedecké štúdie, ktoré popisujú objavy vedcov.

„Vzorky z kráteru Jezero nám dokážu prezradiť kedy vznikla riečna delta, ktorá sa tam nachádza. Práve kvôli týmto vzorkám vznikla aj misia, ktorá ich dopraví na Zem. Ich štúdiou sa nám podarí presnejšie zistiť, kedy sa v kráteri nachádzalo jazero, aké boli podmienky na planéte a či vôbec boli priaznivé pre život,“ vyjadril sa David Shuster z University of California Berkeley.

Vzorky odobral rover Perseverance zo štyroch miest a podľa predbežnej analýzy ide o horniny, ktoré vznikali ochladzovaním magmy. Tieto útvary sú podľa slov vedcov najlepšie na určovanie presnej geologickej chronológie. Už teraz ale horniny vykazujú stopy pozmenenia procesmi, pri ktorých hrala úlohu voda.

Minulosť Marsu

Dve nové štúdie opisujú spôsob, akým mohli vzorky z dvoch miest – Máaz a Séítah vzniknúť. Vzorky z miesta Séítah pravdepodobne chladli pomalšie postupným tuhnutím magmy. Vzorky z miesta Máaz chladli o čosi rýchlejšie. V oboch prípadoch vedci objavili stopy procesov, pri ktorých hrala úlohu voda, hoci obe vzorky pozmenila odlišným spôsobom. V jednom prípade vedci objavili minerály vytvorené zo slaného roztoku, v druhom našli prípad vody so stopami oxidu uhličitého.

Vedci už majú v rukách stopy prezrádzajúce existenciu vody na planéte. Voda je jednou z kľúčových ingrediencií pre život a ďalšou úlohou výskumníkov bude zistiť, či existovali aj ďalšie faktory podporujúce existenciu života na Marse. Aby ale vedci zistili kedy na povrchu planéty tiekla voda, musia vzorky analyzovať na Zemi. Ďalšie vedecké práce prezradia kedy bolo podnebie červenej planéty vhodné pre existenciu vody a kedy presne sa planéta premenila na chladný a vyprahnutý svet, aký poznáme dnes.

Až analýza vzoriek na Zemi prezradí viac o histórii planéty. Okrem hlavných vzoriek rover odobral aj zálohu, ktorú uloží neďaleko delty. Ak dôjde k mechanickému poškodeniu rovera, misia neodíde s prázdnymi rukami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre