SpravodajstvoVeda a výskum

Pátranie po zvláštnych signáloch nestačí, tvrdí známy astrofyzik. Popri tom navrhuje aj ďalšie možnosti

V súčasnosti sa projekt SETI zaoberá prevažne analyzovaním rádiových signálov z vesmíru

Astrofyzik z Harvardu, Avi Loeb, vyzýva vedeckú komunitu, aby popri pátraní po mimozemských rádiových signáloch pátrala aj po mimozemských sondách, ktoré boli vyslané záhadnou civilizáciou skúmať vesmír, píše portál Futurism.

V novej eseji sa zamýšľa nad tým, že projekt SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Inteligence), ktorý sa zaoberá pátraním po mimozemskom živote, by mal zvážiť iné možnosti. V súčasnosti sa väčšina vedcov v tomto odbore venuje skúmaniu a vývoju buď laserovej, alebo rádiovej komunikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň však dodáva, že to nemusí stačiť. Navrhuje aj vyslanie sond, ktorých úlohou by bolo pátrať po možných technologických stopách. Okrem vyslania sond do rôznych kútov vesmíru by sme mali mať oči na stopkách a pátrať po sondách, ktoré by mohli zavítať do našej Slnečnej sústavy.

Loeb je typ astrofyzika, ktorý sa nikdy nebál teoretizovať o mimozemskom živote. Niektoré jeho práce prinášajú teóriu, že život by sa mohol skrývať aj hlboko pod povrchom Mesiaca, či Marsu. Vo februári povedal portálu futurism, že rýchle rádiové signály by mohli byť umelého pôvodu.

Čakanie na mimozemskú sondu

Jeho najnovšia práca sa však zaoberá faktom, že viac ako polovica hviezd, podobných Slnku, má okolo seba planéty, ktoré by mohli podporovať vodu a tým pádom aj život.

„Slávna Drakeova rovnica (pozn. redakcie: rovnica, ktorá popisuje hrubý počet civilizácií v galaxii) nám ukazuje aká je pravdepodobnosť, že zachytíme rádiový signál od neznámej civilizácie. V nej sa však nič nepíše o sondách,“ tvrdí Loeb.

Existuje určitá šanca, že okrem rádiových signálov by sa s nami mimozemská civilizácia pokúšala spojiť aj fyzickými sondami. V to verí aj Loeb, avšak tento predpoklad závisí od niekoľkých faktorov. Najprv si musíme byť istí, že záhadný signál patrí živým bytostiam a potom si musíme byť istí, že sa s nami pokúšajú komunikovať. 

Loebova najnovšia štúdia vyšla krátko po tom, ako sa objavili správy o zachytení neznámeho signálu zo sústavy Proxima Centauri. Momentálne sa nevie, čo je signál zač, no niektorí tvrdia, že ide o druhý najfascinujúcejší signál od záhadného signálu Wow! Vedci však nevylučujú ani možnosť, že signál pochádza zo Zeme. 

Avi Loeb prišiel aj s teóriou ktorá tvrdí, že záhadný objekt Oumuamua môže byť v skutočnosti mimozemskou sondou. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close