SpravodajstvoVeda a výskum

Parný robot SPARROW by mohol v budúcnosti pomôcť pri skúmaní ľadových planét a mesiacov

Koncept robota by sa s nehostinným terénom vyrovnal zaujímavým spôsobom

SPARROW je koncept parného robota, ktorý by mohol jedného dňa preskúmať nebezpečné zákutia našej Slnečnej sústavy.

Nápad prišiel z dielne NASA Jet Propulsion Laboratory v južnej Kalifornii. Robot by dokázal pomocou parného pohonu „skackať“ po povrchu mesiacov, ako napríklad Europa, či Encleadus. V prípade oboch mesiacov sa pod hrubou ľadovou pokrývkou nachádza oceán slanej vody. Sú to fascinujúce prípady pre vedecké štúdie, avšak vedci nevedia veľa o ich povrchu a ako sa na ňom pohybovať, píše SciTechDaily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na pomoc preto prichádza koncept SPARROW (pozn. redakcie: Steam Propelled Autonomous Retrieval Robot for Ocean Worlds). Bude veľký približne ako futbalová lopta. Obalený bude guľovitou ochrannou klietkou a vo vnútri sa bude nachádzať systém trysiek a iných inštrumentov. Aby robot nekontaminoval prostredie okolo seba, bude poháňaný parou, vyrobenou z rozpusteného ľadu. Pohybovať sa bude skokmi, pomocou krátkeho zapálenia trysiek. Na mesiacoch sa nenachádza žiadne atmosférické trenie, ktoré by robota spomalilo. Preto môže počas jedného skoku prekonať vzdialenosť a terén, s ktorými by si iné roboty nevedeli dať rady.

„SPARROW má slobodu prechádzať cez územie, ktoré by bolo pre iné roboty priveľmi zložité,“ hovorí Gareth Meirion-Griffith, z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Ako robot funguje?

Koncept stojí na pristávacom moduly, ktorý by slúžil pre robota ako základňa. Ten by ťažil ľad a rozpúšťal ho predtým, než by naložil vodu dovnútra robota. Následne by SPARROW ohrial v motoroch vodu a použil prúd pary na to, aby sa odrazil zo zeme. V prípade, že má robot nedostatok paliva, vráti sa k pristávaciemu modulu. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť produktivitu, je poslať viacero robotov, ktoré by sa mohli v teréne rozdeliť a preskúmať iné časti mesiaca.

V roku 2018 bol projekt SPARROW ocenený grantom NASA pre inovatívne koncepty. Táto dotácia umožnila prechod na testovanie rôznych systémov, ktoré by dokázali robota poháňať. Tím vedcov zároveň zistil, že pre lepšiu efektivitu je vhodnejší jeden veľký skok, než viacero menších.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close