Panelák slúžiaci zároveň ako obrovská batéria? Už o pár rokov by to mohlo byť realitou

Švédski vedci prinášajú koncept "funkčného betónu" ktorý má v sebe nabíjateľnú batériu.

batéria
Zdroj: flickr.com (Rene Schwietzke) (CC BY 2.0 DEED)

Švédski vedci z Chalmers University of Technology vo svojej novej štúdii predstavujú zaujímavý koncept betónovej stavby, ktorá by zároveň slúžila ako nabíjateľná batéria, píše portál Chalmers.se.

Koncept cementovej batérie by mohol byť prvým krokom k vytvoreniu udržateľných stavebných materiálov, ktoré sú vo svete čoraz väčšou potrebou. V tomto prípade ide o mix cementu a malého množstva uhlíkových vlákien, ktoré zvyšujú vodivosť a pružnosť materiálu. Ďalšou vrstvou je pokovovaná sieť z uhlíkových vlákien. Železná vrstva slúži ako anóda a niklová vrstva ako katóda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prototyp nového stavebného materiálu si vyžadoval veľké množstvo experimentov. Jedným z hlavných problémov betónovej batérie bol jej nízky výkon. Výskumníkom sa však podarilo objaviť nový spôsob, ako vyrobiť elektródu a v tomto smere ide o nápad, ktorý nebol nikdy preskúmaný. Lupin Tank a Emma Zhang, výskumníci, stojaci za prototypom stavebného materiálu, dokázali vytvoriť nabíjateľnú, betónovú batériu, ktorá má priemernú energetickú hustotu 7 Watthodín na meter štvorcový.

Z hľadiska starších pokusov o vytvorenie betónových batérií má prototyp výskumníkov z Chalmers University až desaťnásobnú kapacitu. Ak si však prototyp porovnáme z bežnou, komerčnou batériou, zistíme, že energetická hustota je v prototype výrazne menšia. Vedci z Chalmers University však tvrdia, že nízka energetická hustota je kompenzovaná množstvom materiálu, ktorý sa pri výstavbe budovy použije.

Elektrina, priamo v budove

Takáto stavba by mohla poskytnúť katodickú ochranu pred hrdzavením, možnosť poháňať LED svetlá, alebo poskytnúť 4G pripojenie aj v odľahlých oblastiach. Výskumníci vidia najväčšiu výhodu v tom, že je ich batéria nabíjateľná. Ak sa koncept spojí so solárnymi panelmi, výsledná stavba by mohla byť zdrojom elektrickej energie.

Výskumníci ako príklad uvádzajú most, ktorý by bol pomocou takýchto materiálov postavený. Solárne panely by ukladali energiu do materiálu, ktorý by poháňal zariadenia, schopné odhaliť praskliny, či hrdzu.

„Naša vízia je, že v budúcnosti by mohli existovať niekoľkoposchodové budovy, postavené z funkčného betónu. Ak si vezmeme do úvahy, že akýkoľvek betónový povrch by mohol mať v sebe zabudovanú elektródovú vrstvu, hovoríme o obrovskom objeme energie,..“ tvrdí Emma Zhang.

Koncept funkčného betónu, ako ho nazývajú výskumníci, je stále v rannom štádiu. Treba na ňom doladiť ešte veľa faktorov predtým, než pôjde na trh. Ide napríklad o predĺženie životnosti batérie, alebo vývoj technológií na recyklovanie tohto materiálu. Problém je, že betónové stavby dokážu vydržať aj viac ako 50 rokov, preto tomu musia výskumníci prispôsobiť aj životnosť batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre