Pamätáte si na ľudských „Hobitov“ z tropického ostrova Flores? Výskumníci našli kostru, ktorá je ešte menšia

Archeológovia našli na ostrove Flores fosíliu, ktorá je ešte menšia ako slávni "Hobiti".

Výskumníci našli fosíliu, ktorá je ešte menšia ako známi Hobiti z ostrova Flores.
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Výskumníci z Griffith University v rámci svojej novej vedeckej práce popisujú extrémne vzácny objav. Ide o fosíliu ranného človeka, ktorú objavili na ostrove Flores v Indonézii. Vedcov zarazilo, že táto fosília mala prekvapivo malú končatinovú kosť na dospelého človeka.  

Fosília má približne 700-tisíc rokov a vedcom ponúka viac informácií o evolúcii takzvaných Homo floresiensis, ktorých odborníci prezývajú aj “Hobiti z ostrova Flores”. Po prvýkrát ostatky týchto zvláštnych ľudí výskumníci objavili v roku 2003, a to v jaskyni Liang Bua na ostrove.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Archeologické dôkazy naznačujú, že Homo floresiensis boli drobní ľudia s malými mozgami, ktorí žili na tomto ostrove ešte pred 50-tisíc rokmi. Išlo o obdobie, kedy Homo sapiens už dlhšie existoval. Okolo dávnych obyvateľov ostrova Flores panuje stále veľa vedeckých debát. Spočiatku sa predpokladalo, že Homo florensiensis môže byť trpasličím potomkom druhu Homo erectus z Ázie.  

Odkiaľ sa hobiti zobrali?

Existujú však aj iné teórie. Podľa ďalšej sú “Hobiti” preživšími staršieho druhu človeka, ktorý vznikol v Afrike a datuje sa ešte pred človeka vzpriameného. Tento druh bol od začiatku malého vzrastu. Môže ísť o potomka Homo habilis alebo Australopiteka. Fosílie Homo floresiensis výskumníci objavili len v jaskyni Liang Bua a na otvorenom priestranstve, približne 75 km od jaskyne. Ide o región Mata Menge, ktorý sa vyznačuje oveľa staršími fosíliami.  

Ako dokázali naši ranní predkovia opustiť Afriku cez nehostinnú Saharu?
Zdroj: Bing Image Creator

Fosílie z Liang Bua majú 50-tisíc rokov, no tie objavené v oblasti Mata Menge majú 700-tisíc rokov. Archeologické výskumy naznačujú, že tieto fosílie patria najmenej trom jedincom, ktorých vzrast je ešte menší ako v prípade typických Homo floresiensis. Tento nález teda naznačuje, že malý vzrast sa vyvinul pomerne skoro v histórii homininov ostrova Flores.  

Výskumníci potvrdili, že tieto fosílie sú vzrastom menšie ako typický Homo florensiensis, no keďže sa nenašli kľúčové štruktúry lebky, výskumníci nedokázali popísať veľkosť ich mozgov. Zároveň sa objavujú názory, ktoré hovoria, že nemuseli ísť v tomto prípade o Homo florensiensis, no o prechodný druh medzi Homo erectus a Homo florensiensis.  

Vedci objavili v novej štúdii kľúčové informácie 

V rámci nového výskumu vedci objavili v oblasti Mata Menge tri ďalšie telá, ktoré sa taktiež datujú 700-tisíc rokov do minulosti. Tentokrát sa im ale podarilo objaviť dôležitú časť lebky a aj dospelý humerus, čo je ramenná kosť. Presnejšie objavili jej dolnú polovicu.  

Digitálna mikroskopia prezradila, že malý humerus skutočne patrí dospelému človeku. Na základe odhadovanej dĺžky kosti vedci zistili, že tento jedinec mohol mať výšku 100 centimetrov. To je o 6 cm menej ako výška 60-tisíc ročného Homo florensiensis.  

“Tento 700-tisíc rokov starý humerus je nielen kratší ako humerus druhu Homo florensiensis, no momentálne sa stal najmenšou ramennou kosťou vo fosílnych záznamoch hominínov na celom svete,” tvrdí profesor Adam Brumm, jeden z autorov štúdie.

Hobiti Homo floresiensis
Zdroj: Cicero Moraes et alii (CC BY 4.0)

Okrem ramennej kosti našli autori novej štúdie v oblasti Mata Menge aj dva zuby. Tie sú tiež malé a tvarom sa zhodujú z ranným Homo erectus z oblasti Java. Táto podobnosť vylučuje, že sa Homo florensiensis vyvinuli zo skoršieho a primitívnejšieho typu hominína.  

V oblasti Mata menge dokopy výskumníci objavili už 10 fosílií, ktoré patria najmenej štyrom jedincom. Všetky objavené ostatky sú veľmi podobné nálezom z jaskyne Liang Bua. Autori štúdie naznačujú, že tieto ostatky môžeme považovať za starší variant druhu Homo floresiensis. Počas výskumu si autori všimli, že tento priamy predok “Hobitov” má primitívnejšie zuby.  

Extrémne malá ramenná kosť naznačuje, že zmenšenie tohto druhu prebehlo skoro v histórii Homo floresiensis. Autori štúdie ale priznávajú, že evolučná história hominínov z ostrova Flores ostáva stále z väčšiny záhadou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre