„Otec mobilného telefónu“, Marty Cooper, prezrádza, ako budú vyzerať telefóny v budúcnosti. Viete si toto predstaviť?!

"Budúca generácia bude mať smartfón schovaný pod kožou za uchom," tvrdí "otec mobilného telefónu", Marty Cooper.

Budúca generácia môže mať smartfón priamo vo svojom tele, hovorí otec mobilného telefónu, Marty Cooper
Zdroj: Unsplash (Mark Paton), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V roku 1973 vynašiel človek menom Marty Cooper prvý mobilný telefón. Hoci technológie od 70. rokov výrazne pokročili, vo svojej podstate sa koncept mobilného telefónu až tak nezmenil, stále totiž ide o obdĺžnikový objekt ktorý držíme v ruke a cez neho robíme všetko, čo potrebujeme. Cooper ale tvrdí, že v budúcnosti budú mobilné telefóny vyzerať úplne inak.

„Ďalšia generácia bude mať mobilné telefóny ukryté pod kožou za uchom,“ vyjadril sa Cooper pre portál CNBC.

Tieto futuristické zariadenia by už nepotrebovali nabíjačku, vysvetľuje ďalej Cooper. Ľudské telo je totiž dokonalá „elektráreň“, ktorá vytvára energiu zakaždým, keď prijmeme potravu. Ak by sa časť energie presmerovala do tohto zariadenia, potom by mohlo pracovať prakticky neustále. Telefón budúcnosti by zároveň nebol až tak energeticky náročný, aby nás to nejakým spôsobom postihlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Budúcnosť plná elektronických implantátov?

To však nie je jediné zariadenie, ktoré by mohli mať ľudia budúcnosti pod kožou. Cooper si predstavuje budúcnosť, v ktorej bude človek „vylepšený“ o rôzne senzory či výkonné mikročipy. Takáto budúcnosť nemusí byť až tak pritiahnutá za vlasy, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na podobnom koncepte pracuje aj miliardár Elon Musk, ktorý chce svojim zariadením Neuralink prepojiť počítač a ľudský mozog.

Smartfóny dnes ponúkajú obrovské množstvo užitočných funkcií, no aspoň podľa Cooperových slov sa stali zastarané. Ich tvar sa stal nepohodlným a nekopíruje prirodzené zakrivenie ľudskej tváre.

„Zakaždým keď musím volať a nemám pri sebe slúchadlo, musím si ruku zakriviť do naozaj nepríjemnej polohy,“ vyjadril sa Cooper.

„Otec telefónu“ môže mať v určitom zmysle pravdu. Nemusíme ísť ani ďaleko do minulosti, stačí pár rokov a každý nový model smartfónov prichádzal s prevratnými novinkami. Dnes síce technologickí giganti vydávajú nové modely, no rozdiely medzi nimi sú stále menšie a menšie. Máme síce lepší výkon, vyššie rozlíšenie, no prelomové funkcie sa už objavujú oveľa pomalším tempom. Mnohí sa preto pýtajú, ako bude vyzerať ďalší evolučný krok mobilných zariadení.

V tomto smere sa môžu názory do značnej miery líšiť, no viacerí experti sa zhodnú na jednom. V modernej dobe sa v oblasti smartfónov stáva čoraz väčším problémom bezpečnosť a súkromie.

„Súkromie je veľmi vážny problém, rovnako ako aj závislosť,“ priznáva Cooper.

Napriek všetkým nedostatkom smartfónov Cooper nestráca vieru v ľudstvo. Rád sa pozrie do histórie a rovnako tak radí aj nám. V nej totiž nájdeme mnoho príkladov, kedy ľudia nakoniec prišli na to, ako používať revolučné objavy správnym spôsobom.

Pred 50 rokmi Coopera ani len nenapadlo, že jedného dňa nájdeme v mobilnom telefóne všetko, od digitálnej kamery až po encyklopédiu so všetkými poznatkami ľudstva. Dnes sa smartfóny stali našou „ďalšou končatinou“, ako opisuje vynálezca telefónu. Pár kliknutiami dokážeme vyriešiť pracovné záležitosti, spojiť sa s rodinou alebo nájsť čokoľvek, čo práve potrebujeme. Otázkou ostáva, ako bude napredovať táto technológia ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre