Osvoj si tieto pravidlá, a predĺžiš životnosť batérie tvojho notebooku. Mnohé z nich sú jednoduché, no účinné!

Pozri sa, ako môžeš pomocou jednoduchých pravidiel predĺžiť životnosť tvojej batérii v notebooku. Riaď sa týmito pravidlami, a pocítiš rozdiel vo výdrži.

kapacite baterie v notebooku
Zdroj: flickr.com (William Hook) (CC BY-SA 2.0)

Pravdepodobne vieš, že o batériu na svojich zariadeniach je potrebné sa starať. Ak tak nebudeš robiť, tak ti bude degradovať rýchlejšie, než by mala. Inými slovami, vydrží ti fungovať na jedno nabitie menej, ako by mala. A je úplne jedno či ide o notebook alebo o smartfón.

Nie však každý vie, ako sa starať o batériu vo svojom notebooku, často sa vieme stretnúť s rôznymi názormi napríklad aj o tom, či je správne nabíjať svoj notebook aj cez noc. V tomto článku sa pozrieme na tipy, ako sa správne starať o batériu na svojom notebooku a tak jej predĺžiť životnosť. Teda aby ti vydržala dlhšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa starať o batériu v notebooku

Odpoj svoj notebooku, aby sa nenabíjal počas noci

Áno, chápeme, že niektorí ľudia tvrdia opak a to ťa môže teraz priviesť do rozpakov, no nemajú pravdu. Pravidelné nabíjanie cez noc, aj s kvalitnou nabíjačkou s automatickým vypnutím, môže urýchliť opotrebenie batérie a to má samozrejme negatívny dopad na samotnú batériu. Tá je totiž navrhnutá na určitý počet nabíjacích cyklov a ich časté nabíjanie na maximálnu kapacitu môže tento počet rýchlo vyčerpať. Všetko je to o chemických reakciách, ktoré prebiehajú vo vnútri lítium-iónových batérií. Tento typ batérie jednoducho nemá rado, keď je napätie príliš vysoké, resp. nízke.

Je dobré nechávať notebook v elektrickej sieti?
Zdroj: TheRegisti / unsplash.com

Nabíjaj notebook len na dobre vetranom mieste

Nabíjanie batérie laptopu generuje teplo, toto teplo sa môže hromadiť a spôsobiť prehriatie batérie. Aby si tomu predišiel, nabíjaj svoj laptop len na mieste s dostatočným prúdením vzduchu, ktoré pomôže odviesť teplo. Dôležité je taktiež poznamenať, že pokus o rýchle ochladenie laptopu môže tiež skrátiť jeho životnosť, vysvetľuje portál makeuseof.com. Dôvodom je, že materiály vplyvom teploty sa rozširujú a zmršťujú, a keď dôjde k teplotnému šoku, tak môže dôjsť k poškodeniu komponentov. Rovnako, rýchlym ochladením, sa môže kondenzovať voda vo vnútri tvojho notebooku. Určite ti odporúčame mať notebook na podložke. Vďaka tomu zabezpečíš, aby prúdil k notebooku čerstvý vzduch a zároveň, že teplý vzduch zo zariadenia bude môcť prúdiť preč.

Genesis Oxid 550 recenzia_ nastavenie sklonu_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravidelne čisti ventilátor tvojho notebooku

Pri teple ešte zostaneme a to konkrétne pri ventilátore. Povedzme, že si zabezpečil, aby mal dobrý prístup k čerstvému vzduchu, rovnako ale by si nemal zabudnúť aj na jeho pravidelné čistenie. Častokrát pritom stačí vysávačom (pozn. nie pri plnom výkone ale, aby si ho nepoškodil) z neho vysať prach, prípadne nejakou štetkou povymetať pevné nečistoty, ktoré sa tam medzičasom usadili. Ak to budeš robiť pravidelne, nielenže sa ti bude menej prehrievať notebook, ale taktiež ti vydrží dlhšie a bude aj tichšie pracovať.

Hlavným problémom zaklapnutého notebooku je prehrievanie
Zdroj: Unsplash (Ales Nesetril, Elisabeth Arnold), Úprava: Vosveteit.sk

Mimochodom, ak by si chcel upraviť to, ako aktívne pracuje tvoj ventilátor, tak v tomto článku nájdeš tip, ako to môžeš docieliť.

Nenabíjaj svoje zariadenie na 100%

Odporúčame udržiavať úroveň nabitia medzi 20 a 80 percentami pre optimálne zdravie batérie. Je lepšie odpojiť nabíjačku, keď úroveň nabitia dosiahne 80 percent, a znovu ju pripojiť, akonáhle klesne na tých 20 percent. Vieš si dokonca automaticky nastaviť prostredníctvom inteligentného nabíjania, že notebook sám obmedzí nabíjanie tak, aby sa zastavilo na 80 percentách. Druhým dychom ale treba povedať, že nie každý notebook túto funkciu, bohužiaľ, podporuje.

Ako nastavíš inteligentné nabíjanie?

Spôsob závisí od konkrétneho zariadenia, ktoré vlastníš. Pre rôzne značky laptopov sú dostupné rôzne aplikácie na nastavenie tejto funkcie:

  • Surface Laptopy: Pre majiteľov Surface notebookov je možné si toto nabíjanie nastaviť pomocou aplikácie Surface.
  • Lenovo Laptopy: Ak vlastníš notebook značky Lenovo, môžeš využiť aplikáciu Lenovo Vantage.
  • Asus Laptopy: Pre Asus laptopy je k dispozícii aplikácia MyAsus.
  • MSI Laptopy: V tomto prípade ti pomôže softvér MSI Dragon Center. 

Ak toto pravidlo nebudeš dodržiavať, tak aspoň pravidelne používaj batériu

Ako sme ti už vyššie spomínali, tak najhoršie, čo môžeš spraviť, je nechať batériu nonstop pripojenú do siete a držať ju na 100 %. Dôvodom je, že takto udržuje v nej vysoké napätie, čo vedie k tomu, že batéria je viac namáhaná, ako by mala a hlavne ide o dlhodobé namáhanie. Okrem toho neustále pripojené zariadenie do siete generuje viac tepla a teplo je tvoj nepriateľ, lebo urýchľuje chemické reakcie.

Určite si už počul, že kúpiť si auto, ktoré má 10 rokov a málo najazdených kilometrov, je horšie, ako kúpiť si rovnako staré auto, s ktorým sa pravidelne jazdilo. Aj tu platí, že súčiastky musia primerane pracovať, aby boli v dobrej kondícii. To isté platí o batérii, že je vhodné ju raz za čas potrápiť a vybiť napríklad na 40 %. Odporúčame ti to robiť aspoň jeden až dvakrát do týždňa.

Používaj len vhodné a originálne nabíjačky

Používaj len nabíjačky, ktoré sú originálne od výrobcu. Taktiež využívaj len také nabíjačky, ktoré sú vhodné pre batériu na tvojom notebooku. Ak použiješ napríklad nabíjačku s nižším výkonom, batéria nemusí dostávať dostatočný prúd, čo môže spomaliť nabíjanie a tak negatívne ovplyvniť životnosť batérie. Môže dôjsť k prehrievaniu nabíjačky. Základom je, aby si používal v ideálnom prípade nabíjačku od výrobcu, v tom horšom, keď siahneš po lacnejšie, tak aby podporovala kompatibilný protokol.

Obmedz používanie svojho notebooku, keď sa práve nabíja

Používanie notebooku počas nabíjania je síce celkom bezpečné, no netreba zabúdať na fakt, že intenzívne používanie laptopu môže spôsobiť jeho prehrievanie. A práve toto môže negatívne ovplyvniť životnosť batérie. Ak svoj notebook používaš aj keď sa práve nabíja, aspoň sa vyhni náročným programom či úlohám. Vedel si, že niektoré notebooky podporujú funkciu, že keď sú pripojené k sieti, tak čerpajú energiu priamo zo siete a nie batérie? Toto je ideálny prípad, kedy môžeš pracovať s notebookom, aj keď je pripojený do siete.

notebook_1
Zdroj: Kari Shea z Unsplash

Spomaľ vybíjanie batérie

Na spomalenie rýchleho vybíjania batérie, drž úroveň jasu naozaj čo najnižšie, ako to len ide a taktiež vypni aplikácie bežiace na pozadí. Taktiež ti radíme, aby si svoj notebook udržoval v chladnom prostredí, tým vieš predísť prehrievaniu. Skús si častejšie zapínať letový režim, nevadí keď nebudeš práve v lietadle ale doma, no batéria sa ti za to skutočne poďakuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre