SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Osud, ktorý neminie ani našu sústavu: Vedci po prvýkrát pozorovali, ako pozostatky planét padajú do mŕtvej hviezdy

Okolo väčšiny bielych trpaslíkov sa nachádza prstenec trosiek - pozostatkov dávnych planét.

V našej galaxii astronómovia objavili okolo 300-tisíc bielych trpaslíkov, mŕtvych hviezd, ktoré vznikajú na konci životného cyklu hviezd podobných nášmu Slnku. Donedávna sa predpokladalo, že väčšina z nich má okolo seba disk plný trosiek planét, ktoré hviezdu kedysi dávno obiehali. Astronómovia z University of Warwick tieto trosky pozorovali, počas ich poslednej púte do žeravého vnútra hviezdy.

Ich štúdia, približujúca tento dej, bola publikovaná 9. februára vo vedeckom časopise Nature. Astronómovia si všimli röntgenové emisie, ktoré vznikli v momente, keď trosky bývalých planét narazili na povrch hviezdy a začali zrážať svoju obrovskú teplotu, píše portál Eurekalert. Toto pozorovanie priamo nadväzuje na predchádzajúce štúdie, ktoré sa zamerali na prítomnosť ťažkých prvkov v okolí bielych trpaslíkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Týmito prvkami boli napríklad železo, horčík, alebo vápnik. Ich prítomnosť v blízkosti bielych trpaslíkov naznačovala, že mohli pochádzať z planét nachádzajúcich sa v sústave. Keď sa trosky priblížia k hviezde, premenia sa na plazmu, dosahujúcu teplotu až milión stupňov Celzia. V momente, keď narazí o povrch sa materiál schladí a vystrelí do vesmíru dávku röntgenového žiarenia.

„Náš objav prináša priame dôkazy o tom, že biele trpaslíky zbierajú materiál zo starej sústavy, ktorá na danom mieste kedysi dávno existovala,“ píšu vedci vo svojej práci.

Aký osud čaká našu Slnečnú sústavu?

Biele trpaslíky sú pozostatkami hviezd podobných nášmu Slnku. Na konci ich životného cyklu im začne dochádzať palivo potrebné na udržanie jadrovej fúzie. V tom momente sa začnú vonkajšie vrstvy hviezdy rozpínať až na niekoľkonásobok svojej pôvodnej veľkosti. Ak sa nachádzajú v blízkosti planéty, tie skončia pohltené vznikajúcim červeným obrom. Nakoniec hviezda svoje vonkajšie vrstvy odhodí a ostane po nej biely trpaslík, malé mŕtve jadro hviezdy.

„Po prvýkrát sme mohli priamo pozorovať materiál, ktorý vstupuje do atmosféry bieleho trpaslíka. Na základe toho sa nám podarilo odvodiť pomer v akom hviezda pohlcuje hmotu okolo seba. Naše pozorovanie nie je závislé od detailných modelov atmosféry bieleho trpaslíka, no dokonale sedí so všetkými modelmi, ktoré máme k dispozícii,“ vyjadril sa doktor Tim Cunningham z University of Warwick.

Nový výskum je prvým priamym dôkazom toho, že biele trpaslíky vo vesmíre pohlcujú hmotu, ktorá vznikla zničením planét pri transformácii hviezd na červených obrov. Táto premena totiž môže buď zničiť planéty, nachádzajúce sa v konkrétnej sústave, alebo výrazne narušiť ich obežnú dráhu. Astronómovia tak ponúkli pohľad do osudov množstva hviezdnych sústav, vrátane tej našej. Predpokladá sa, že Slnko začne svoj prerod na červeného obra za približne 5-miliárd rokov. Počas tejto premeny pohltí planéty Merkúr, Venušu, Zem a zastane tesne pred planétou Mars.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close