Organická hmota, ale aj excelentné časové kapsule: Pre výskum minulosti Marsu bude kritický prenos vzoriek domov

Rover Perseverance objavil na Marse geologicky bohaté vzorky, no na ich štúdiu jeho prístroje nestačia.

Perseverance už drží kľúč ku geologickej histórií Marsu
Zdroj: NASA, Unsplash (Lauren Lopes), Úprava: Vosveteit.sk

Americká NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou pripravuje misiu, ktorá by po prvýkrát v histórii priniesla vzorky z inej planéty späť na Zem. Misia Mars Sample Return však závisí na tom, čo dokáže rover Perseverance na červenej planéte nájsť.

Perseverance sa momentálne v kráteri Jezero venuje druhému kolu odberu vzoriek, ktoré by v najlepšom prípade mohli dokázať existenciu mikorskopického života na planéte. Zatiaľ rover odobral štyri vzorky z prastarej riečnej delty kráteru. Predpokladá sa, že kedysi dávno pred niekoľkými miliardami rokov, Mars vyzeral úplne inak a kráter bol miestom, kde by ste podľa teórie vedcov našli jazero.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Perseverance pokračuje v odbere vzoriek, ktorých celkový počet bude na konci druhého kola 12. Vedci si vybrali kráter Jezero preto, lebo ak niekedy na Marse existoval život, hoci len v mikroskopickej forme, kráter je najlepším miestom, kde ho nájsť.

„Kráter Jezero mal najlepšie šance na objav hodnotných vzoriek a teraz už vieme, že sme rover poslali na správne miesto. Prvé dve kolá vedeckej misie nám priniesli neuveriteľne diverznú sadu vzoriek,“ tvrdí Thomas Zurbuchen z americkej NASA.

Predpokladá sa, že delta momentálne skúmaná roverom vznikla pred približne 3,5-miliardami rokov na mieste, kde sa stretávala rieka a jazero. Perseverance skúma sedimenty, ktoré vznikli postupným nahromaďovaním sa častíc rôznych veľkostí vo vodnom prostredí. Počas prvého kola sa roveru podarilo objaviť magmové horniny, ktoré sú podľa slov vedcov excelentnými časovými kapsulami.

Cesta vzoriek na Zem

„Sedimenty v delte sú nádherným kontrastom pre objavené magmové horniny,“ vysvetľuje Ken Farley, ktorý pracuje na projekte Pereverance.

Magmové horniny ponúkajú vedcom presný čas, kedy vznikli, no kvôli spôsobu, akým sa tento druh hornín formuje, nie je ideálny na prechovávanie vzoriek života. Sedimenty na druhú stranu dokážu uchovať stopy organizmov, no len ťažko sa zisťuje, kedy vlastne vznikli. Vedci na základe tohto kontrastu získavajú naozaj bohatý obraz o histórii planéty.

Jednou zo vzoriek je takzvaný „Wildcat Ridge“, približne jeden meter dlhá skala, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou vznikla pred miliardami rokov, keď blato a jemný piesok usadol na dno vyparujúceho sa jazera. Analýza odhalila, že vzorka obsahuje organické materiály, ktoré môžu vedcom poskytnúť naozaj bohatý obraz vodného prostredia, v ktorom vznikli.

„Fakt že sa roveru podarilo nájsť organickú hmotu je mimoriadne dôležitý. Vedecké prístroje na roveri však môžu poskytnúť len čiastočný obraz o tom, z čoho sa vzorka skladá,“ tvrdí Farley.

Dôležitým krokom je momentálne úspech misie Mars Sample Return. Následne vedci analyzujú vzorky v laboratóriách. To dokáže výskumníkom priniesť oveľa presnejší scenár toho, čo na Marse prebiehalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre