Oplatí sa platiť za Microsoft Office 365? Pozrite sa na WPS Office – najvydarenejší klon najpopulárnejšieho kancelárskeho balíčka
WPS Office je alternatívnou voči Microsoft Office 365, ktorá ponúka takmer identický zážitok z používania aplikácie s tým rozdielom, že je zadarmo.
Nie je veľa ľudí, ktorí by radi platili keď nemusia. Týka sa to obzvlášť softwaru, ktorý nie je „hmatateľným“. Mnohí sa preto uchyľujú k rôznym obchádzkam ako získať platený software zadarmo, a to najmä kancelársky balíček od spoločnosti Microsoft. A práve preto sme si pre Vás pripravili krátku sériu článkov, v ktorých sa postupne pozrieme na tie najlepšie bezodplatné alternatívy.
WPS Office – najlepší klon kancelárskeho balíčka Office 365
Túto sériu článkov začneme aplikáciou WPS Office, ktorá ponúka ako bezplatnú, tak aj platenú verziu. Dá sa však plnohodnotne využívať aj tá zadarmo. Ako môžete vidieť, tak aplikácia na prvý pohľad pôsobí moderným dojmov, ktorý sa bezpochyby inšpiroval práve už spomínaným balíčkom Office 365.
Hoci v úvode sme napísali, že WPS je najlepším klonom, tak aj on ponúka niekoľko extra funkcií oproti originálu. Jednou z nich je napríklad správa viacerých aplikácií z balíčka v jednom okne. Mimochodom, túto funkciu už dlhšiu dobu plánuje zaviesť aj Microsoft.
Ako môžete nižšie vidieť, tak lišta s nástrojmi je veľmi podobnou, vrátane funkcionalít, ktoré sú z veľkej časti ako cez „kopírak“ s tým rozdielom, že niekoľko málo funkcií nájdete rozmiestnených na iných kartách.
Kontrola gramatiky funguje aj vo WPS Office, a to aj napriek tomu, že aktivovanie tejto funkcie je o niečo náročnejšie. Druhým dychom však treba dodať, že občas vyznačí aj slová, ktoré sú gramaticky napísané správne. Nižšie si môžete pozrieť názorný príklad.
Neprehliadni
V bezplatnej verzii ponúka WPS Office aj synchronizáciu s cloudom, tak ako Microsoft. Je tu však jeden háčik, ponúka len 1GB priestoru. Treba však dodať, že na textové dokumenty to bohato stačí. Okrem toto vývojári ponúkajú aj aplikáciu pre smartfón, vďaka čomu môžete mať všetky svoje dokumenty poruke (pozn. redakcie: stiahnuť ju môžete nižšie). V prípade platenej verzie ročný poplatok je približne 30$. V rámci ponuky je však aj celoživotná licencia, ktorá stojí približne 120$. V porovnaní s cenami za Office ide však o zlomok ceny. Platená verzia aplikácie odomyká viacero funkcionalít – napríklad prémiové šablóny, v aplikácií sa nestretnete s reklamami (pozn. redakcie: v aplikácii je reklám ako šafranu – zobrazujú sa v minimálnom množstve a to nie stále), dostanete dodatočný cloudový priestor, a čerešničkou na torte je možnosť editácie PDF súborov, čo je užitočná funkcia.
WPS Office okrem samotného Wordu ponúka aj Excel či PowerPoint. V svojej podstate ide o verné „kópie“ jednotlivých programov s miernymi dizajnovými a funkčnými odlišnosťami.
Mierne odlišnosti nájdete v usporiadaní jednotlivých prvkov v aplikácii. Hoci drvivá väčšina funkcií je na rovnakom mieste, ako v prípade „klasického“ Excelu, tak v niektorých prípadoch sa môžete potrápiť s nájdeným „zapatrošenej“ funkcie. Na druhej strane treba povedať, že je to skôr o zvyku. Rovnako by aj WPS používateľ niekedy musel hľadať funkcie v Exceli od Microsoftu. Čo sa týka samotných príkazov, tak tie sú identickými. To isté platí aj pre aplikáciu Prezentácie, aj tá je veľmi podobnou ako v prípade aplikácie PowerPoint od Microsoftu.
Tak kde je háčik?
Nuž, na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že rozdiel je len v cene. Pravdou je, že bežný používateľ zásadné rozdiely nepocíti. Ak však s kancelárskym balíčkom Office pracuje aktívne na dennej báze, a to nie len so základnými funkciami, tak niekoľko rozdielov pocítite. Tou najčastejšou výčitkou je kompatibilita typu súborov a funkcií naprieč aplikáciami, obzvlášť tých nových. WPS Office v 95% prípadoch reaguje na to, čo ponúka Microsoft, ktorý prináša najviac inovácií, a to najme v oblasti firemných riešení. Inými slovami, ak Microsoft zavedie novú funkciu, tak nemusí byť hneď dostupnou v rámci WPS. Zároveň treba dodať, že v prospech balíčka Microsoft Office hrá integrácia ďalších služieb, ako je napríklad Microsoft Outlook, Microsoft SharePoint a ďalších. Inými slovami, v prípade firemných riešení je lepšou voľbou software od Microsoftu (pozn. redakcie: za podmienky, že tieto ďalšie aplikácie využívate). Tu treba však dodať, že ide skutočne o malé percento používateľov, ktoré tieto rozdiely budú limitovať.
Komentáre