Oplatí platiť si ChatGPT Plus? Toto sú dôvody, prečo by si to mal zvážiť

Prémiové predplatné ChatGPT Plus otvára dvere k presnejšiemu uvažovaniu, kvalitnejším obrázkom, plynulejším odpovediam a funkciám ako Deep Search či hlasovému režimu bez obmedzení.

ChatGPT OpenAI_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Zaplatiť si ChatGPT Plus sa ti môže zdať na prvý pohľad nezmysel, ale môže ti to dávať zmysel. Zhrnuli sme ti niekoľko dôvodov, prečo by si to mal zvážiť.

Prečo si platiť za ChatGPT

Deep Search – hĺbkové vyhľadávanie alebo prieskum webu

S ChatGPT si vieš spraviť solídny prieskum, no s GPT-4o sa možnosti výrazne rozšírili. Funkcia Deep Research je toho najlepším príkladom. Aj vo free verzii môžeš Deep Research používať, ale počet požiadaviek je veľmi obmedzený, pričom v Plus verzii ich máš výrazne viac. Keď zadáš požiadavku cez Deep Research, ChatGPT ti prehľadá internet a prinesie prehľadné a hlboké výsledky, ako sú zoznamy na čítanie, štatistiky a podobne. Keďže je výstup naozaj podrobný, chvíľu to trvá. Je nutné pár minút počkať. Ale výsledok stojí za to. K máju 2025 máš k dispozícii 25 takýchto požiadaviek mesačne. Alternatívou je nástroj Perxplexity AI , ktorý u nás Telekom rozdáva k paušálom na rok zadarmo.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Lepšie uvažovanie

Nie je AI ako AI. Každý model je jednoducho iný. V kontexte GPT-4o to znamená, že nová verzia modelu dokáže premýšľať presnejšie, robiť menej chýb v logike a lepšie pochopiť zložitejšie otázky či problémy. Jednoducho, keď mu zadáš úlohu alebo otázku, výsledok je rozumnejší a zmysluplnejší než predtým. Túto funkciu môžeš využiť v rôznych typoch rozhovorov. Má zmysel pri hľadaní informácií, ale rovnako ti môže pomôcť aj pri nastavovaní cieľov. Môžeš si od ChatGPT vypýtaš hlbšie vysvetlenie alebo logické zdôvodnenie. Často ti to pomôže robiť lepšie rozhodnutia. Výsledkom je premyslenejší prístup a menej impulzívnych krokov.

ChatGPT funkcia hladania na webe
Zdroj: Vosveteit.sk

Menej syntetických odpovedí

ChatGPT nikdy úplne nenahradí ľudskú konverzáciu, ale dnes už znie omnoho prirodzenejšie. Keď si s ním píšeš, máš pocit, akoby si komunikoval s reálnym človekom. Vie používať hovorový jazyk, slang a dokonca kladie zmysluplné otázky. Vďaka GPT-4o je ChatGPT úprimnejší. Ak ho o to požiadaš, dokáže vyjadriť vlastný názor, nesúhlasiť a svoje odpovede logicky zdôvodniť. Už to nie je len „cheerleader“, ktorý ti vždy prikyvuje. Ak chceš ešte väčšiu priamočiarosť, stačí pridať do promptu niečo ako: „Buď prosím úprimný a pokojne nesúhlas.“

Kvalitnejšie obrázky s vyššou presnosťou

Starý generátor DALL·E mal svoje muchy. Najmä pri pokuse vygenerovať text na obrázku dochádzalo ku degradáciám obrázka a fragmentácia textu. Výsledok bol často nečitateľný alebo úplne mimo. GPT-4o to posúva ďalej. Obrázky vytvára kvalitnejšie, lepšie rozumie zadaniam a hlavne veci, ktoré bežne poznáme, vyzerajú realistickejšie. V spojení s možnosťou editácie priamo v ChatGPT ide o celkom silný nástroj. Má to však stále svoje muchy. Niekedy GPT-4o jednoducho odmieta spraviť to, čo chceš, aj keď prompt prepíšeš niekoľkokrát. No s časom sa to pravdepodobne zlepší. Alebo jednoducho zabudne čo riešil 15 minút dozadu a celý projekt zmení. Práve toto by mala platená verzia eliminovať.

ChatGPT nová funkcia generovania obrázkov - zoznam
Zdroj: Vosveteit.sk

Viac procesorového času a rýchlejšie spracovanie promptov

Už si to možno sám zažil, extrémne pomalé odpovede alebo generovanie obrázkov. Je to v dobe, keď sú extrémne preťažené servery a tvoj prompt čaká v poradí, kým bude spracovaný. Ako niekto, kto používa ChatGPT denne, si okamžite všimneš zmeny. Jednou z nich je rýchlosť GPT-4o odpovedá citeľne rýchlejšie ako predchádzajúce verzie. Konverzácie sú plynulejšie, najmä keď nástroj nepotrebuje vyhľadávať na internete alebo aktualizovať pamäť. Áno, webová verzia ešte nie je dokonalá, hlavne keď sa konverzácia predĺži, trochu sa to spomalí, ale aj tak je to veľký krok vpred. Výsledok? Ušetríš čas, zvládneš viac a všetko ide svižnejšie.

Zobrazuje sa viacero návrhov

V starších verziách ChatGPT si mal často pocit, že ide len o jednostranný generátor nápadov, prípadne bol veľmi obmedzený. Ak si chcel iný návrh, musel si si ho sám vypýtať. GPT-4o sa však v tomto výrazne zlepšilo a prichádza s návrhmi aj bez tvojej výzvy. Samo ti ponúkne vytvorenie tabuľky, obrázka, myšlienkovej mapy či niečoho iného. Často ide o veci, na ktoré by si sám ani nepomyslel. Pri použití nástroja Deep Research sa GPT-4o často pýta doplňujúce otázky, aby malo všetky potrebné informácie. Ak ti návrhy prídu otravné, môžeš ich vypnúť, ale prednastavene zapnutá funkcia pomáha rozvíjať tvorivé myslenie.

Lepšia pamäť AI

Existuje veľa dôvodov, prečo si v ChatGPT začneš novú konverzáciu. Možno si chceš usporiadať myšlienky, alebo si dosiahol limit pre počet správ v jednom vlákne, práve vtedy ak používaš tú verziu zadarmo. Dobrá správa je, že aj keď začneš odznova, ChatGPT si pamätá, čo si mu povedal predtým, a vie to použiť vo svojich odpovediach. Musíš túto funkciu zapnúť a archivovať, teda nemazať chaty.

chatgpt sa naucil pamatat
Zdroj: Vosveteit.sk

Dokonca aj keď niektoré spomienky vymažeš, nástroj je často schopný pochopiť kontext bez toho, aby si mu to musel opäť podrobne vysvetľovať. Vďaka tejto vylepšenej pamäti dostaneš presnejšie, relevantnejšie a často aj hodnotnejšie odpovede než v minulosti. Tento rozdiel je tak výrazný, že sa mnohým používateľom naozaj oplatí platiť si za verziu Plus len kvôli tomu, ako veľmi sa tým zlepšia odpovede.

ChatGPT vie lepšie slovensky, česky a aj iné jazyka mimo angličtiny

Občas sa pri používaní stáva, že v slovenčine mieša české slová alebo naopak? Alebo dokonca úplne zmení jazyk. Stalo sa ti už tiež? Aj keď ChatGPT zaznamenal obrovský pokrok v angličtine, v iných jazykoch to dlhý čas nebolo také presvedčivé. No s príchodom GPT-4o sa situácia výrazne zlepšila. Generovanie obrázkov by síce ešte potrebovalo zlepšenie, ale autor očakáva, že sa to časom vyrieši. Pri jazykoch so špeciálnymi znakmi môže AI trvať dlhšie, kým sa ich naučí zvládať na rovnakej úrovni.

Lepšie hlasové ovládanie a hlasový mód

Okrem zlepšení v textovej komunikácii urobil ChatGPT výrazný pokrok aj v režime hlasu (Voice Mode), najmä s príchodom GPT-4o. Rozhovory sú plynulejšie a prirodzenejšie. Stále je síce zrejmé, že ide o AI, ale pôsobí oveľa ľudskejšie. Problém verzie zdarma je veľmi veľké časové obmedzenie. Dovolí ti sa baviť len niekoľko minút týždenne. Pritom je to skvelý nástroj ak potrebuješ virtuálneho pomocníka na pohovory či jednoduchého psychológa. V apríli 2025 pribudol aj nový hlas s názvom „Monday Mode“, ktorý rozširuje možnosti používania. ChatGPT tak môžeš využiť nielen na rady, ale aj na prípravu na pohovor, odľahčenú konverzáciu alebo tréning jazykov. Všetky hlasové rozhovory sa neskôr prepíšu do textu, takže sa oplatí Voice Mode vyskúšať.

ChatGPT hlasový asistent
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie je tak drahý

ChatGPT Plus toho ponúka omnoho viac, než sa na prvý pohľad zdá, a vylepšenia GPT-4o sú toho dôkazom. Bezplatná verzia je vhodná na jednoduché rozhovory, ale ak neupgraduješ, unikne ti veľká časť potenciálu nástroja. Dobrá správa je, že nástroj nestojí stovky eur ale v cene paušálu alebo pripojenia do internetu od operátora.

ChatGPT cenové levely
Zdroj: Vosveteit.sk
Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre