ANDROIDSpravodajstvo

Operačný systém Fuchsia, ktorý má v budúcnosti nahradiť Android, pravdepodobne získa kľúčovú funkciu

Prvotný nedostatok aplikácií v operačnom systéme Fuchsia, by mohol vyriešiť systém Starnix.

Fuchsia je nový operačný systém, ktorého vývoj zastrešuje spoločnosť Google. V budúcnosti by malo ísť o systém, ktorý nahradí Android. Ešte v júli 2019 spoločnosť oficiálne spustila stránku pre vývojárov tohto operačného systému. Odvtedy je viac menej o tomto operačnom systéme ticho, čo sa však v týchto dňoch mení. Portál 9to5google prelomil ľady a upozorňuje na nové udalosti a vlastnosti spojené s týmto operačným systémom.

Fuchsia je operačný systém, ktorý je na rozdiel od Androidu, postavený na iných základoch. Operačný systém Android je totiž postavený na Linuxe. Správy, ktoré prináša portál však hovoria, že hoci ide o „iný software“, tak aj napriek tomu nebude mať od Linuxu, či Androidu až tak ďaleko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fuchsia si bude „rozumieť“ s Androidom, ako aj Linuxom

9to5google konkrétne píše, že novo pripravovaný operačný systém, si bude vcelku dobre rozumieť so staršími generáciami operačných systémov. Konkrétne píše o kompatibilite Android a Linux aplikácií, ktoré by mohli bežať na Fuchsia a to bez toho, aby boli nejako upravované, či špeciálne optimalizované pre chod.

Dôvodom prečo nad týmto krokom spoločnosť uvažuje v spojitosti má byť prvotný nedostatok aplikácií, na ktorých pohorel napríklad aj Microsoft v súvislosti s operačným systémom Windows Mobile. V súčasnosti Chrome OS, ktorý by mal byť rovnako do budúcnosti nahradený pripravovaným OS, je schopný púšťať aj Linux aplikácie. Je tam však jedno ale, za týmto účelom vytvára virtuálny stroj. Tento spôsob spúšťania aplikácií má však svoje limity. Jedným z tých hlavných obmedzení je vo výkone zariadení.  Vytvorenie virtuálneho stroja totiž je  z pohľadu výkonu vcelku náročná operácia. Pôvodne sa uvažovalo, že Fuchsia bude využívať rovnakú technológiu.

„Tento týždeň bol predložený návrh alternatívneho riešenia pre Fuchsiu na spustenie programov určených pre Linux a Android. Namiesto samotného Linuxu by Fuchsia získala systém s názvom „Starnix“, ktorý by fungoval ako prekladač medzi inštrukciami pre jadro Linuxu a inštrukciami pre Fuchsiove jadro Zircon.“ píše 9to5google.

Google by týmto krokom, ako sme vyššie písali, vyriešil prvotný nedostatok aplikácií na pripravovanom novom operačnom systéme. Treba však dodať, že nemá ísť o trvalé riešenie, ale iba o „prechodné obdobie“, kým vývojári neprejdú z používania Android NDK (ide o nástroje pre vývojárov) na programovací jazyk C alebo C++.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close