Operačný systém Android má za sebou už jednu dekádu. Aká je jeho budúcnosť a ako je na tom jeho nástupca „Fuchsia“?
Operačný systém Android bol svetu predstavený už pred 10 rokmi, počas ktorých si na trhu vybudoval obrovské impérium. Aj napriek aktuálnemu, až 85% trhovému podielu, sa Android neustále stretáva s problémami, či už s bezpečnostnými problémami alebo so zlým aktualizovaním systému. Aká je teda jeho budúcnosť a čo si pre nás spoločnosť Google chystá?
Potencionálny nástupca – projekt „Fuchsia“
O projekte „Fuchsia“ sa vie už viac ako dva roky. Jedná sa o potencionálneho nástupcu operačného systému Android. Spoločnosť Google na jeho vývoj už pred pár rokmi vyselektovala skupinu vývojárov, ktorí na novom systéme pre mobilné zariadenia dlho pracujú. Najväčším plusom Fuchsie by mali byť lepšie hlasové príkazy a gestá, ktoré budú v budúcnosti využívané oveľa viac ako dnes. Samozrejme, ďalším podstatným bodom je aj lepšie zabezpečenie systému a pravidelné aktualizovanie tak, aby mohli najnovšiu verziu používať aj staršie smartfóny. Dôležitou zmenou by malo byť aj využívanie Zircon Kernelu, ktorý je oproti súčasnému Linux Kernelu odlišný a vývojárom ponúkne úplne nové spôsoby zabezpečenia. Predstavenie Fuchsie je ale zatiaľ v nedohľadne. Spoločnosť Google o ňom už dlhšiu dobu nehovorila a v blízkej budúcnosti o ňom hovoriť ani neplánuje. Fuchsie sa tým pádom určite nedočkáme v najbližších mesiacoch a možno ani v rokoch.
Android neskončí, iba sa „presunie“ pod inú platformu
Operačný systém Android zrejme nikdy úplne neskončí. Podľa dostupných informácií by sa mal po predstavení Fuchsie zlúčiť s ChromeOS. Zlúčenie týchto dvoch systémov by vytvorilo jednotný, unifikovaný operačný systém, na ktorom by v budúcnosti mohli bežať všetky elektronické zariadenia od smartfónov, až po smart slúchadlá a reproduktory. Spojenie týchto systémov je ale taktiež v nedohľadne a tak skoro sa ho určite nedočkáme, keďže Google už pomaly dokončuje vývoj nového Androidu P, ktorý sa na trhu ukáže už budúci rok.
Google potrebuje menší reštart
Určite sa väčšina z nás zhodne na tom, že Google mohol v minulosti urobiť niektoré veci v Androide úplne ináč. Niektoré predošlé rozhodnutia spoločnosti Google výrazne ovplyvnili Android a ovplyvňujú ho až dodnes. Úplne nový operačný systém by bol pre Google akýmsi reštartom, kde by sa mohol poučiť z vlastných chýb a urobil by všetko tak, aby im v budúcnosti zabránil. Najväčším obmedzením súčasnosti je zrejme naozaj zlá distribúcia aktualizácií. Najnovšie aktualizácie Androidu sa bežne dostávajú iba ku vlajkovým lodiam, no používatelia starších alebo slabších smartfónov sa zväčša musia zmieriť s tým, že na ich smartfóne nikdy nebude novšia verzia Androidu.
Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (YouTube – Gsmarena.com)
Komentáre