BezpečnosťSpravodajstvo

Opera v novej verzii internetového prehliadača prináša väčšiu transparentnosť nad tým, ako nás monitorujú webstránky

Nová verzia internetového prehliadača Opera 65 prináša viacero vylepšení, vrátane možnosti zobrazenia sledovacích a iných kódov.

Spoločnosť Opera aktualizovala svoj internetový prehliadač na verziu 65. Podľa oficiálneho blogu update prehliadača prináša niekoľko vylepšení, a  to nie len z pohľadu dizajnu.

Opera prináša väčšiu transparentnosť do spôsobu monitorovania používateľov

„Sme veľmi radi, že vám môžeme predstaviť úplne novú verziu nášho stolného prehľadávača Opera 65. Zahŕňa dôležitú aktualizáciu nášho blokátora sledovania, ktorá umožňuje sledovať sledovače, ktoré Opera blokuje, ako aj zmeny dizajnu v paneli s adresou…“ píše sa na stránkach prehliadača Opera.

Nová verzia internetového prehliadača prináša viac transparentnosti nad tým, či Vás sledujú prevádzkovatelia stránok, a ak áno, tak  ako. Zatiaľ čo Opera vo verzii prehliadača 64 priniesla možnosť  defaultného blokovanie sledovacích (a iných) scriptov, tak nová verzia prehliadača ponúka aj možnosť ich prehľadu. Inými slovami, používatelia stránok si budú môcť pozrieť napríklad cez aké platformy sú im servírované reklamy, pomocou akých scriptov je monitorovaná ich aktivita a  podobne.

opera 65 blokovanie scriptov a ich prehlad
Zdroj: Opera

Dizajnové zmeny

Nová aktualizácia zároveň prináša aj niekoľko dizajnových zmien. Zmeny spojené s  adresným riadkom spoločnosť opisuje nasledovnými slovami:

„Pri používaní panela s adresou je webová stránka, ktorá sa práve používa, zobrazená šedo, čo počas vyhľadávania poskytuje vizuálnu čistotu. Rozloženie rozbaľovacej ponuky sa tiež zmenilo – názvy webových stránok sa teraz zobrazujú ako prvé, po ktorých nasledujú hypertextové odkazy, ktoré poskytujú čistejší prehľad návrhov histórie prehliadania, záložiek a prvkov rýchlej voľby.“

opera 65 novy dizajn adresneho riadku
Zdroj: Opera

Záložky sa zobrazujú v  Sidebare

Ďalšou zmenou je nový spôsob zobrazovania záložiek. Tie sa totiž v novej verzii prehliadača presúvajú do Sidebar-u. S touto zmenou prichádza aj ich jednoduchšia editácia, hovorí spoločnosť. Nižšie si môžete pozrieť náhľad nového zobrazenia záložiek.

opera 65 zalozky v sidebare
Zdroj: Opera

Aktualizácia internetového prehliadača Opera je vypúšťaná postupne, a  preto ju nemusíte mať v tomto momente ešte dostupnú.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close