„Opatrenia voči Huawei sú nepriestrelné.“ Tvrdí to vysoký úradník USA

Opatrenia zameraná voči Huawei majú byť nepriestrelnými. Až prax však ukáže ich účinnosť

USA vs Huawei
Zdroj: Vosveteit.sk, flickr.com (U.S. D.A.)

Aktuálny konflikt medzi USA a Huawei nemá konca. Nie tak dávno sme mohli čítať o nových sankciách, ktoré obmedzujú spoločnosti kooperovať nie len s americkými firmami, ale aj so zahraničnými, ktoré využívajú na výrobu svojich produktov americké technológie. Najvypuklejším prípadom je kooperácie so spoločnosť TSMC, ktorá bola novoprijatými opatreniami ochromená. Ide o spoločnosť, ktorá vyrába pre Huawei značnú časť procesorov.

V priebehu včerajšieho dňa sme mohli čítať o tom, že Američania zvažujú vytvorenie fondu na podporu operátorov, aby uprednostnili „bezpečné“ 5G technológie. Napríklad technológiu od Nokie, Ericssonu a ďalších, pričom technológia čínskeho technologickxého tigra nedostala prívlastok „bezpečná“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Opatrenia sú nepriestrelné“

Portál news.mydrivers.com poukazuje na vyjadrenia vysokého úradníka Ministerstva obchodu USA, Wulbur Rossa, ktorý sa na margo prijatých opatrení v súvislosti s rozšírením sankcií spojených s obmedzením možností obchodovania so spoločnosťami využívajúcimi americké technológie vyjadril, že v opatreniach nevidia žiadne medzery, ktoré by umožňovali obchádzanie prijatých nariadení. Zároveň dodal, že budú prísne monitorovať ich dodržiavanie.

Dôvodom sprísnenia opatrení malo byť to, že v roku 2019 spoločnosť bola zaradená na zoznam entít, v dôsledku ktorých mal Huawei a jej pridružené spoločnosti obmedzené možnosti kooperácie s americkými firmami, ale aj napriek tomu, pomocou rôznych „bočných“ uličiek, spoločnosť aj naďalej využívala značnú časť „zakázaných technológií“. 

„Aj keď USA minulý rok prijalo opatrenia na zaradenie spoločnosti Huawei do zoznamu entít, a hoci spoločnosť Huawei a jej pridružené spoločnosti tieto opatrenia oslabili v oblasti národnej bezpečnosti, tak musíme revidovať medzery v pravidlách, ktoré využívajú spoločnosti Huawei a HiSilicon na ochranu americkej technológie pred škodlivým zneužívaním a na ohrozenie národnej bezpečnosti a zámorských záujmov USA.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre