Opäť explodovala! Starship SN9 ukázala ukážkový let, pristátie však nezvládla. Pozrite si video!

Vesmírna loď Starship SN9 ukázala na oblohe veľké divadlo, ktoré však bolo zakončené explóziou počas pristávacieho manévru.

starship SN9 explodovala
Zdroj: YouTube (Everyday Astronaut)

Spoločnosť SpaceX, za ktorou stojí známy miliardár Elon Musk, odštartovala test ďalšieho prototypu vesmírne lode Starhship, ktorá by nás mala v budúcnosti dopraviť na Mars.

Vesmírna loď Starship SN9 opäť explodovala

Najnovší prototyp lode, Starship SN9 odštartoval svoj let v priebehu včerajšieho dňa. Osud lode skončil však podobne, ako Starship SN8 (SN8), explodovala počas pristávacieho manévru. Na tému upozorňuje portál theverge.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírna loď spoločnosti SpaceX sa vzniesla nad areálom spoločnosti Boca Chica v Texase do nadmorskej výšky približne 10 kilometrov. Ide o niečo menšiu výšku, ako bol cieľ rakety SN8. Následne loď vypla svoje motory, aby začala voľný pád k Zemi. Počas tohto manévru spoločnosť testovala nové aerodynamické klapky pričom sa pokúsila o manéver typu „belly flop“. Ten však spoločnosti nevyšiel podľa predstáv. Ak by sa to totiž spoločnosti podarilo, tak by loď pristála kolmo a nie pod 45-stupňovým uhlom. 

Ako môžete nižšie vidieť vo videu (pozn. redakcie: od 5 hodiny a 17 minúty), tak vesmírna loď nezvládla pristávací manéver a po strete so zemou okamžite explodovala, pričom trosky z lode zasiahli aj prototyp SN10.

„Mali sme ďalší skvelý let až do výšky 10 km… na tomto pristátí musíme trochu popracovať,“ uviedol inžinier SpaceX, John Insprucker.

Inspurcker ďalej dodal, že hoci let skončil výbuchom, ktorý skôr pripomína katastrofický scenár, tak vskutku išlo o úspešný let, ktorý splnil svoj účel.

„Druhýkrát, keď sme v tejto konfigurácii leteli so Starshipom, získali sme veľa dobrých údajov a hlavný cieľ preukázať kontrolu nad vozidlom sa javil ako veľmi dobrý. Veľa si z toho vezmeme,“ uviedol.

Dopraviť by nás mala na Mars

Vesmírna loď Starship je navrhnutá tak, aby bola schopná dopraviť posádku 100-ľudí na planétu Mars, aby mohli potenciálne začať s kolonizáciou planéty. Musk v minulosti prezradil, že ľudskou nohou by sme sa mohli po Marse poprechádzať v priebehu niekoľkých najbližších rokov, ak sa neobjavia neočakávane problémy. Ako najskorší termín uviedol rok 2024, avšak ako ďalej uviedol,  pravdepodobnejší rok, že  sa tak stane, je 2026.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre