„Olympijské hry“ na Mesiaci: Udalosť, ktorá sa takmer skončila katastrofou

Počas vesmírneho programu Apollo nám astronauti ukázali, že športovať v skafandri nie je tak úplne praktické.

Aj na Mesiaci sa konali Olympijské hry
Zdroj: NASA

Lunárna Olympiáda mala byť udalosťou, ktorá tie naše „obyčajné“ Olympijské hry schová do vrecka, no nechýbalo veľa, aby sa skončila katastrofou.

„Písal sa rok 1972 a v tom roku sa Olympiáda mala konať v Mníchove. Napadlo nás, že by sme spravili hry na Mesiaci,“ spomína astronaut z misie Apollo 16, Charlie Duke.

Tím astronautov vedel, že pri menšej gravitácii budú môcť prekonať pozemské rekordy ako nič. Jednou z disciplín odohrávajúcou sa takmer 400-tisíc km od Zeme, bol hod oštepom. Veliteľ misie, astronaut John Young, sa napriahol a odhodil kus nepotrebného vybavenia najďalej ako mohol. Predpokladá sa, že tyč zaletela približne 200 metrov, píše portál IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronauti ale ani zďaleka nekončili. Ďalšou disciplínou mal byť skok do výšky a astronauti sa tešili na pokorenie ďalšieho rekordu. Nevedeli však, že táto disciplína je na Mesiaci mimoriadne nebezpečná. Do súťaže sa opäť zapojil veliteľ misie, ktorý sa z celých svojich síl odrazil od šedého povrchu našej prirodzenej družice.

„Odrazu som cítil, ako ma váha batohu ťahá dozadu. Padal som na chrbát a nemohol som sa vyrovnať, nech som sa snažil akokoľvek. Vyletel som 1.2 metra do vzduchu a dopadol som tvrdo, priamo na batoh,“ popisuje Young svoje zážitky z Lunárnej olympiády.

John Young ďalej popisuje, že to bolo prvýkrát, čo pocítil naozajstný strach o svoj život. Skafander astronautov totiž nebol navrhnutý tak, aby dokázal prežiť pád z výšky jedného metra. Ak by došlo k poškodeniu batohu, alebo skafandra, Young by prišiel o vzduch. V horšom prípade by nastala rapídna dekompresia a astronaut by bol mŕtvy okamžite. Batoh na skafandri vážil približne rovnako ako dospelý človek a nachádza sa v ňom všetko, čo potrebuje astronaut k prežitiu v nehostinných podmienkach vesmíru.

„Po dopade neboli kolegovia nadšení z môjho výkonu,“ spomína Young.

Golf na Mesiaci

Lunárna olympiáda, ktorá sa takmer skončila tragédiou, ale nebola prvou športovou udalosťou odohrávajúcou sa ďaleko za hranicami našej planéty. Po prvýkrát si na povrchu Mesiaca zašportovali astronauti v roku 1971. Boli to Alan Shepard a Ed Mitchell. Najprv odhodili časť kolektora solárneho vetra ako oštep, no oveľa známejší je počin Alana Sheparda. Bol totiž prvým človekom, ktorý si zahral golf na Mesiaci.

Prvé strely neboli žiadnou slávou. Namiesto poriadnej golfovej palice totiž použil len hlavicu, ktorá bola pripevnená k nástroju na zber vzoriek. Druhá strela bola oveľa lepšia a Shepard veril, že zaletela kilometre ďaleko. Až o 50 rokov neskôr sa podarilo zistiť, kam loptička vlastne doletela. Z kilometrov sa však stalo len niekoľko metrov. Ukazuje sa, že športovať na Mesiaci nie je také jednoduché, ako sa zdá, no môže to byť oveľa väčšia zábava.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre