SpravodajstvoVesmír

Okolo Zeme sa formuje podobný „prstenec“, ako má Saturn, hovorí vedec upozorňujúc na závažnú situáciu

Na obežnej dráhe sa kopí odpad, ktorý by mohol vytvoriť v budúcnosti „umelý prstenec“ okolo našej planéty, ako má i Saturn.

Pri pohľade na Saturn mnohým z nás žiaria oči a to z dôvodu nádherného prstenca v rovine Saturnovho rovníka. Tento prstenec sa skladá z častíc majúcich veľkosť od niekoľkých mikrometrov, až po niekoľko metrov. Zaujímavosťou je, že každá častice obieha planétu samostatne v súlade s Keplerovými zákonmi. Z väčšej vzdialenosti to preto vyzerá, akoby planéta mala nie jeden, ale hneď niekoľko prstencov.

Okolo Zeme sa formuje prstenec, ale nie taký, aký by sme chceli

Najnovšie portál Futurism.com upozorňuje na slová profesora Jake Abbotta z University of Utah, ktorý upozorňuje na to, že okolo Zeme sa vytvára „prstenec“. V tomto prípade nejde však o divadlo pre oči, ale skôr o zdvihnutý prst upozorňujúci na vážny problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zem je na kurze, aby mala svoje vlastné prstence,“ povedal pre The Salt Lake Tribune pričom ďalej dodal: „Budú len z odpadu.“

Ako môžete čítať vyššie, tak nepôjde o prstenec, ktorý vznikol prirodzeným spôsobom, ale ľudskou činnosťou. Podľa Európskej vesmírnej agentúry je už na obežnej dráhe odhadom 170 miliónov kusov vesmírneho odpadu s priemerom väčším ako jeden milimeter. Zhruba 670 000 z nich má priemer väčší ako pol palca. Podľa americkej NASA na obežnej dráhe nájdeme viac ako 23 tisíc trosiek, ktoré sú o niečo väčšie, ako baseballová loptička, či 500 tisíc trosiek o veľkosti kamienka.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako „málo“ bordelu, ale opak je pravdou. Dôvodom sú najmä obrovské rýchlosti, ktorými obieha tento odpad okolo Zeme. V prípade zrážky so satelitom, či iným objektom, môže spôsobiť prinajmenšom jeho závažné poškodenie, ak nie ho zničiť. Vesmírny odpad je od roku 1957 považovaný za druh znečistenia, ktoré dramaticky rastie. Na obežnej dráhe máme 7 500 metrických ton odpadu, čo je mimochodom ekvivalent 1 100 slonov, ktoré sa vznášajú nad našimi hlavami. Najhoršie na tom je, že dostať ho mimo obežnú dráhu Zeme, nie je tak jednoduché a to aj napriek tomu, že podľa odhadov ročne 200 až 300 častíc odpadu spadne do atmosféry našej planéty, kde zhorí.

„Väčšina toho odpadu sa točí,“ povedal Abbott, ktorý dodal: „Natiahnite ruku, aby ste to zastavili pomocou robotického ramena, zlomíte si rameno a vytvoríte viac odpadu.“

Abbot hovorí, že aktuálne najideálnejším riešením, ako možno dostať odpady preč, je prostredníctvom špeciálnych magnetov, ktoré by boli schopné sťahovať tento odpad, ktorý pozostáva najmä z kovu, k sebe. Následne by sme ho mohli nasmerovať smerom k Zemi, kde by zhorel v atmosfére.

Mimochodom, v súvislosti s témou vesmírneho odpadu sa v týchto dňoch do pozornosti dostal anti-satelitný test Ruskej federácie, ktorý vytvoril mrak odpadkov pozostávajúci zhruba z 1500 úlomkov, ktoré obiehajú už niekoľko dní našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close