Oklameme nakoniec smrť? Tento objav môže navždy zmeniť medicínu na Zemi aj vo vesmíre

Prelomová štúdia odhalila, že nekontrolovaná smrť buniek, známa ako nekróza, nie je len vedľajší efekt chorôb, ale kľúčový spúšťač starnutia a ochorení. Výskum vedcov naznačuje, že jej zastavenie môže predĺžiť život a zlepšiť zdravie nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Nekontrolovaná smrť buniek, inak povedané nekróza, bola doteraz považovaná za vedľajší produkt chorôb, úrazov alebo infekcií. Nová štúdia publikovaná v Oncogene, ktorú realizovali vedci z University College London (UCL), biotechnologickej firmy LinkGevity a Európskej vesmírnej agentúry (ESA), však tvrdí, že nekróza môže byť kľúčovým spúšťačom starnutia a predstavuje potenciálny cieľ pre revolučné medicínske intervencie. Na rozdiel od programovanej bunkovej smrti, ktorá je riadeným a užitočným procesom, nekróza je chaotická, deštruktívna a spúšťa zápalové reakcie. Problémom je, že poškodzujú okolité tkanivá. Tým vytvára reťazovú reakciu, ktorá vedie k zlyhávaniu orgánov, fibróze a chronickým ochoreniam ako Alzheimerova choroba, zlyhávanie obličiek či srdcovo-cievne poruchy. Informoval oficiálny web UCL.

Kľúčovým regulátorom tohto procesu je vápnik. Narušená rovnováha spôsobená jeho nedostatkom vytvorí doslova „skrat“ v bunke a spustí nekrózu. Táto forma bunkovej smrti sa v tele šíri ako lavína, bráni hojeniu, zhoršuje regeneráciu a priamo súvisí so zhoršujúcim sa zdravotným stavom v starobe.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Dr. Keith Siew z UCL vysvetľuje: „Ak zomrie dostatok buniek, odumierajú tkanivá a nakoniec celý organizmus. Otázka znie: čo by sa stalo, ak by sme vedeli nekrózu pozastaviť alebo jej úplne zabrániť?“

Nekróza buniek
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Tento prelomový pohľad je jadrom štúdie, ktorá spochybňuje doterajšie dogmy a naznačuje, že nekróza je omnoho viac než len biologický koniec. Je to katalyzátor mnohých ochorení, ktoré sú dnes nevyliečiteľné. Podľa Dr. Cariny Kern, CEO firmy LinkGevity a vedúcej autorky štúdie tvrdí, že nekróza ostávala celé desaťročia nepovšimnutá. Bola považovaná za konečný dôsledok, no ukazuje sa, že je aktívnym mechanizmom degenerácie. Ak by sa ju podarilo pozastaviť alebo regulovať, otvorili by sa úplne nové cesty liečby.

Najzávažnejšie následky má nekróza na obličky. Postihuje takmer polovicu ľudí nad 75 rokov a často vedie k dialýze alebo transplantácii. Dr. Siew dodáva, že  neexistuje jeden konkrétny dôvod, prečo obličky zlyhávajú. Môže ísť o zápal, toxíny, oxidačný stres. Spája ich to, že všetky vedú k nekróze. Ak zastavíte ju, eliminujete aj následné poškodenie.

Význam má aj pre vesmírne misie

Čo si asi nevedel, tak astronauti v stave beztiaže trpia rýchlejším starnutím a poškodením obličiek kvôli kozmickému žiareniu a mikrogravitácii. Výskum naznačuje, že práve obličky sú hlavným obmedzením dlhodobého pobytu človeka vo vesmíre.

Profesor Damian Bailey z University of South Wales a člen pracovnej skupiny ESA tvrdí: „Cielenie na nekrózu predstavuje cestu, ako predĺžiť život nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre. V mikrogravitácii sa všetko zhoršuje – starnutie aj degenerácia prebiehajú rýchlejšie.“

Zaujímavé je, že nekróza je spojená so zhoršeným hojením a fibrotickými procesmi, ktoré sa vyskytujú naprieč rôznymi orgánmi. Tým sa myslí od pľúc a pečene až po mozog. Ak by sa podarilo prerušiť túto kaskádu, otvorili by sa dvere k regenerácii a obnoveniu normálnych fyziologických procesov. Štúdia je výsledkom spolupráce UCL, Harvard Medical School, Brigham and Women’s Hospital, Mayo Clinic, NASA a ďalších svetových inštitúcií. Ich cieľ je ambiciózny. Chcú zastaviť degeneráciu tam, kde vzniká, a umožniť nielen dlhší život, ale aj zdravšie starnutie. Ak sa podarí vyvinúť účinný spôsob, ako cielene zabrániť nekróze, môžeme stáť na prahu novej éry medicíny, Bude taká, ktorá zlepší nielen život na Zemi, ale aj umožní ľudstvu bezpečne preskúmať vzdialený vesmír.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre