Oficiálny koniec TikToku v USA? Predaju aplikácie Microsoftu dalo vývojárske štúdiu ByteDance stopku

Predaj stále populárnejšej "tanečnej" aplikácie TikTok, respektíve jej americkej časti bol podľa najnovších správ zamietnutý

Microsoft a TikTok
Zdroj: TikTok

Aplikácia, respektíve novo rastúca sociálna sieť TikTok vyvolala vo svete v posledných týždňoch naozaj veľký rozruch. Najväčší mediálny priestor získala aplikácia ihneď potom, čo ju americký prezident Donald Trump označil za potencionálnu hrozbu pre amerických občanov a následne podpísal dvojicu výkonných príkazov, ktoré majú za úlohu priniesť už v najbližších dňoch legislatívu, ktorá znemožní používanie aplikácie v USA. Cieľom predstaviteľov USA bolo dotlačiť čínske vydavateľstvo ByteDance ku tomu, aby „americkú“ časť aplikácie odpredala jednej z amerických spoločností, pričom najväčším záujemcom bola na našom portáli už niekoľkokrát spomínaná spoločnosť Microsoft. Po pomerne priaznivom vývoji sa však dozvedáme jasnú odpoveď čínskej strany – rázne nie!

Predaj Microsoftu bol zamietnutý

O odmietnutí ponuky spoločnosti Microsoft informoval priamo americký softvérový gigant, ktorý na svojich stránkach zverejnil aj krátke stanovisko. Bohužiaľ, bližšie detaily odmietnutia ponuky zo strany vydavateľstva ByteDance zverejnené neboli, no už dnes sa pošuškáva o ďalších možných ponukách od iných spoločností.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť ByteDance nám dnes oznámila, že nebude predávať akcie spoločnosti TikTok v USA našej spoločnosti – Microsoftu. Sme presvedčení, že náš návrh by bol dobrý pre používateľov TikToku a zároveň by chránil záujmy národnej bezpečnosti. Za týmto účelom by sme vykonávali významné zmeny, aby sme zaistili, že služba spĺňa najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti, súkromia, online bezpečnosti a dezinformáciám, pričom tieto zásady sme objasnili už v našom augustovom vyhlásení. Tešíme sa na ďalší vývoj týchto služieb v dôležitých oblastiach.

Nový hráč v hre o americký TikTok?

Používatelia aplikácie TikTok v USA však ešte nemusia nad celou situáciou lámať palicu. Denník The Wall Street Journal totižto len pred pár hodinami informoval o tom, že bitku o americkú časť TikToku zrejme vyhral gigant Oracle, no bližšie podrobnosti, ani stanovisko vydavateľstva ByteDance zatiaľ známe nie je. Pošuškáva sa však, že Oracle nebude odkupovať americkú „pobočku“ TikToku, ale bude iba správcom cloudových služieb, no zatiaľ nevedno, či iba v USA, alebo aj v ďalších regiónoch, ktoré mali byť súčasťou prvej dohody.

Prečo nastal takýto nečakaný zvrat?

Samozrejme, celá situácia ohľadom aplikácie TikTok je výrazne zamotaná a zrejme sa v nej nevyznajú ani tí najväčší odborníci. Pri pohľade na stále kratší zostávajúci čas na uzavretie dohody je však na mieste otázka, prečo nastal takýto nečakaný zvrat iba pár dní pred finálnym dátumom, ktorý položil na stôl americký prezident. I keď určite nie je jediné vysvetlenie tejto nečakanej situácie, zrejme najväčšou zmenou v odpredaji aplikácie bola nedávna zmena nariadení vlády Čínskej ľudovej republiky, ktorá čiastočne obmedzila „predaj“ technológií s umelou inteligenciou, ktorá je naozaj silným hráčom v aplikácii TikTok. V skratke, Čína nastolila nové pravidlá, ktoré zamedzili nekontrolovanému predaju takýchto technológií, takže celý odpredaj aplikácie TikTok by musela schváliť čínska strana. V prípade predaja by sa tak mohli dostať záujemcovia, ako aj predajca, v neriešiteľnej patovej situácii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre