Oficiálna podpora Adobe Flash prehrávača o pár dní končí. Čo to bude znamenať pre používateľov?

Koncom roka oficiálne končí podpora Adobe Flash prehrávača

r.i.p. adobe flash player
Zdroj: Vosveteit.sk

Už o pár dní spoločnosť Adobe oficiálne ukončuje podpora Adobe Flash prehrávača. Stane sa tak konkrétne 31. decembra 2020, teda na prelome starého a nového roka. Spoločnosť tento krok iniciovala ešte v priebehu júna 2017. Čo to bude znamenať pre používateľov a prečo sa spoločnosť uchýlila k tomuto kroku?

„Spoločnosť Adobe po 31. decembri 2020 prestane podporovať Flash Player a od 12. januára 2021 bude blokovať spustenie obsahu Flash v aplikácii Flash Player, dôrazne odporúča všetkým používateľom okamžite odinštalovať Flash Player, aby chránili svoje systémy.“ píše spoločnosť na svojich stránkach.

Prečo končí oficiálna podpora Adobe Flash Player?

Adobe Flash Player bol vyvinutý ešte v roku 1996. Ide teda o software, ktorý má bezmála 24 rokov. Dostupný bol pre viacero platforiem, od počítačov až po smartfóny. Prečo však končí jeho oficiálna podpora? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá, ide o zastaralý software (hoci dlho podporovaný), ktorý prináša v sebe viacero bezpečnostných rizík. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie sa tento štandard využíval na zobrazovanie obsahu akými sú online hry, videá, GIF súbory, či iný obdobný multimediálny obsah. Jeho veľkým nedostatkom však je, že je veľmi zraniteľný voči exploitom. Jeho zraniteľnosť spočíva hlavne v spôsobe, akým využíva dočasnú pamäť zariadenia. Pre lepšiu predstavu, Adobe Flash Player využíva na načítanie obsahu externé súbory, čo predstavuje bezpečnostné riziko. Dôvodom je, že pomocou tejto cesty sa potenciálny útočník môže dostať do pamäte zariadenia kde beží aj internetový prehliadač, následne môže získať prístup k operačného systému. Okrem iného je náročným na spotrebu energie, ktorá je citeľnou hlavne v prípade mobilných zariadení, či notebookov.

Bude multimediálny obsah aj naďalej dostupným?

Adobe Flash Player je štandard, ktorý je postupne nahrádzaný modernejšími technológiami. Najčastejšie sa spomína HTML5 štandard. Jeho hlavnou výhodou je, že beží natívne vo webových prehliadačoch, zatiaľ čo Flash Player je doplnkom, ktorý treba nainštalovať do prehliadača. Týka sa to ako mobilných zariadení, tak aj počítačov. Len pre zaujímavosť, nový štandard v skutočnosti nie je ani tak „novým“, uvoľnený bol ešte v roku 2014. Okrem iného je energeticky úspornejším a z pohľadu zraniteľnosti je výrazne bezpečnejším. Zároveň treba povedať, že HTML5 je open source a každý ho môže vylepšiť ako aj používať. Konečným výsledkom je bezpečná technológia, ktorá umožňuje podnikom, domácim používateľom a komukoľvek na internete používať tento štandard bez obáv. Adobe Flash je na druhej strane proprietárne riešenie kontrolované spoločnosťou Adobe. 

Ďalej treba povedať, že dnes už väčšina stránok nevyužíva Flash Player, ale práve už vyššie spomínaný HTML5 štandard. Inými slovami, obsah sa z internetu nestratí a bude aj naďalej dostupným, avšak v novom formáte.

Internetové prehliadače vystavili „červenú“ Adobe Flash prehrávaču už dávno

Internetové prehliadača vo svojej podstate vyhlásili „červenú“ tomuto zastaralému štandardu krátko potom, ako tak spravila spoločnosť Adobe. Viacero prevádzkovateľov internetových prehliadačov už v minulosti začalo blokovať, prípadne odstraňovať tento štandard zo svojich prehliadačov. V súčasnosti vo väčšine dostupných prehliadačoch, ako je Microsoft, Edge, Chrome, Firefox a ďalšie, je Adobe Flash Player odstráneným, alebo blokovaným. V prípade, ak by ste si to chceli overiť, či ho máte aj vy vypnutý, tak si otvorte nastavenia prehliadača a dajte si vyhľadať „Flash / Adobe Flash“.

Adobe Flash_vypnutie
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade ak máte Adobe Flash Player aktívnym, tak vám ho odporúčame vypnúť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre