Odvážny návrh ako zvrátiť globálne otepľovanie: Táto neobyčajná skala odchytáva oxid uhličitý
Vedci objavili v Ománe zvláštny druh skaly, ktorý by mohol jedného dňa vyčistiť našu atmosféru.
Ľudstvo sa momentálne nachádza uprostred klimatickej krízy. Globálne otepľovanie je problém, ktorý musia krajiny podľa názorov množstva odborníkov, začať riešiť čo najskôr. Peter Kelemen, geológ z New Yorkského observatória Lamont-Doherty Earth Observatory verí, že našiel riešenie, píše portál Science News for Students.
Spôsob ako znížiť emisie oxidu uhličitého sa podľa neho nachádza v rozpadajúcich sa skalách, ktoré môžeme nájsť v Ománe. Tieto zvetrané horniny majú v sebe praskliny, do ktorých padá dažďová voda. V nej sa nachádza aj oxid uhličitý, ktorý sa viaže na atómy horčíka a vápniku, ktoré sa v útrobách hôr nachádzajú. Následne vznikajú biele uhličitanové „žily“ a tie uväznia plyn, ktorý my ľudia vypúšťame do atmosféry pri spaľovaní fosílnych palív.
Tieto neobyčajné horniny sa nachádzajú, ako už bolo spomenuté v Ománe a zaberajú územie o veľkosti približne 30-tisíc km štvorcových. Podľa Kelemena dokážu za rok zachytiť od 50 do 100-tisíc ton oxidu uhličitého. To je len drobný zlomok toho, čo ľudstvo vypustí do atmosféry (pozn. redakcie: 30-miliárd ton CO2), no v budúcnosti by toho mohli odchytiť oveľa viac. Podobné horniny po celom svete by mohli urobiť to isté, čo by mohlo mať výrazný dopad na vyčistenie našej atmosféry.
„Pozeráme sa na niečo, čo by mohlo výrazne zmeniť našu uhlíkovú stopu,“ vysvetľuje Kelemen.
Vyčistenie našej atmosféry
Kelemen so svojim kolegom pracovali na tejto myšlienke už takmer dve dekády. Momentálne pracujú na odobratí vzoriek z hornín a študovaní procesu, ktorý jedného dňa plánujú urýchliť. Mnohí vedci veria, že ľudstvo nedokáže drasticky znížiť množstvo emisií, ktoré vypúšťa do ovzdušia predtým, než prekročíme kritickú hodnotu otepľovania. Z viacerých vedeckých prác vyplýva, že ak sa naša planéta oteplí viac ako o 1,5 °C od čias priemyselnej revolúcie, ľudstvo nebude schopné zvrátiť ničivé účinky globálneho otepľovania. Aj práve preto sa dvojica vedcov rozhodla nájsť spôsob, ako oxid uhličitý z atmosféry odstrániť.
Podľa Kelemena musí ľudstvo uplatniť stratégiu takzvaných „negatívnych emisií“. V tomto prípade ide o masívny projekt, ktorý by každoročne odstránil z atmosféry miliardy ton oxidu uhličitého. Táto úloha sa skladá z viacerých rôznych stratégií. Jednou je sadenie nových lesov, alebo vytvorenie fotosyntetického planktónu v oceánoch. Niektoré spoločnosti budujú špeciálne stroje, ktoré by dokázali zachytávať oxid uhličitý priamo.
Neprehliadni
Špeciálne horniny, ako tie, ktoré našiel Kelemen v Ománe, by mohli ponúknuť trvalejšie riešenie. Obsahujú totiž kremičitany vápnika a horčíka, čo sú typy minerálov, ktoré na povrchu Zeme len tak nenájdeme. Existujú však v hlbinách našej planéty. Vedci predpokladali, že tieto minerály by dokázali zachytiť CO2 a uväzniť ho.
Väčšina vedcov verila tomu, že tento proces je príliš pomalý na to, aby ľuďom pomohol vyriešiť akútnu krízu globálneho otepľovania. Zatiaľ čo laboratórne testy sklamali, praktický experiment v Ománe ukázal, že tento proces má nádej. V praxi totiž odchyt CO2 prebiehal od 300 do 3 000-krát rýchlejšie, než v laboratórnych testoch.
Komentáre