Spravodajstvo

Odvážna misia americkej sondy OSIRIS-REx pri asteroide Bennu. Na takomto malom mieste sa pokúsi zosadnúť na povrch

Vďaka nízkej obežnej dráhe sondy OSIRIS-Rex sa podarilo detailne zmapovať povrch telesa, ktorý je natoľko "zaprataný", že nemá kde pristáť.

Na konci roku 2018 sa sonda OSIRIS-REx priblížila k asteroidu Bennu, ktorý sa nachádza v našej Slnečnej sústave. Hovorí o tom video z Youtube kanálu NASA (pozn. redakcie: video nájdete nižšie). Prvé pozorovania sa datujú do roku 1999, kedy objekt po prvýkrát zachytili radary u nás na Zemi. Už vtedy sa vedel zostrojiť predbežný model asteroidu,  no vedci ani len netušili čo sa skrýva na jeho povrchu.

Povrch posiaty skalami

Vedci z NASA boli zaskočení, keď objavili netradičný tvar asteroidu, jeho povrch je takmer celý posiaty úlomkami rôznej veľkosti. Na obrázku nižšie môžeme vidieť jasne vyznačenú skalu, ktorá má podľa meraní veľkosť koňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Bennu
Zdroj: youtube.com

Ďalší skalnatý útvar, ktorý mohla sonda pozorovať má šírku celého futbalového štadiónu.

bennu
Zdroj: youtube.com

Náročné podmienky

Keďže je asteroid Bennu len o niečo väčší než Empire State Building, bolo pre sondu mimoriadne ťažké dostať sa na jeho obežnú dráhu. Zamená to, že kvôli jeho slabej gravitácii sa musela priblížiť nebezpečne blízko k povrchu, čím sa umiestnila v Guinessovej knihe rekordov. Dráha sondy bola natoľko blízko, že sa vedcom podarilo zmapovať jej povrch lepšie, než máme zmapovaný náš Mesiac.

velkost Asteroid Bennu
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Ďalším cieľom pre OSIRIS-REx je zozbierať vzorky z povrchu. Na to boli vybrané štyri lokality, ktoré sú momentálne skúmané z viacerých uhlov. Ukázalo sa, že spočiatku jednoduchý cieľ sa zmenil v komplexnú úlohu. Miesta, vhodné na pristátie sondy, sú veľké ako niekoľko parkovacích miest.

bennu
Zdroj: youtube.com

Tím zodpovedný za misiu každým dňom posúva hranice vedeckého objavovania. Od satelitných snímkov zo Zeme, až k preletu nízko nad povrchom telesa. Už za pár mesiacov sa sonda pokúsi o zber prvých vzoriek a následne začne svoj návrat domov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close