HuaweiSpravodajstvo

Odstavenie Huawei z amerického trhu má dohru. Úrady musia pre výmenu hardvéru vyčleniť miliardy dolárov

Americká FCC musí vyčleniť finančné prostriedky vo výške 1,9 miliardy dolárov, aby poskytovateľom internetu prispela na výmenu zariadení.

Federálna komisia pre komunikáciu Spojených štátov amerických začne od budúceho roka prijímať žiadosti na pokrytie nákladov poskytovateľov internetového pripojenia, ktorí sa kvôli sankciám uvalených zo strany USA ocitli v slepej uličke. Poskytovatelia totižto musia z dôvodov uvalených sankcií a vyhlásenia spoločností Huawei a ZTE za národné hrozby odstrániť zariadenia týchto výrobcov zo svojich sietí. Náklady na výmenu „čínskych“ zariadení rozhodne nie sú zanedbateľné a malým poskytovateľom sa do takejto výmeny príliš nechce. Americká FCC tak prichádza s mega injekciou vo výške až 1,9 miliardy amerických dolárov, informuje agentúra Reuters.com.

Poskytovateľom sa do výmeny zariadení príliš nechce

Po označení čínskych spoločností Huawei a ZTE museli americkí poskytovatelia internetového pripojenia siahnuť po spoločnostiach ako Nokia, Ericsson a ďalších. Čínski výrobcovia však boli pre väčšinu poskytovateľov omnoho cenovo dostupnejšou voľbou. Výsledkom toho je, že čínske zariadenia aj dnes nájdeme v státisícoch amerických domácností. Označenie spoločností za bezpečnostné riziko je pritom už niekoľko mesiacov „starou záležitosťou“.

Vyčlenený balík vo výške 1,9 miliardy amerických dolárov mal byť pôvodne určený iba pre poskytovateľov s menej ako 2 miliónmi zákazníkov. Federálna komisia pre komunikáciu však postupom času zmenila svoje rozhodnutie a tento prah zvýšila na 10 miliónov zákazníkov. Ku samotnému balíčku, ktorý je určený výlučne na kompenzáciu nákladov spojených s výmenou „čínskych“ telekomunikačných zariadení, tak bude mať prístup omnoho väčšia časť poskytovateľov, ako sa pôvodne plánovalo.

Vojna medzi USA a čínskymi spoločnosťami

Spor medzi predstaviteľmi USA, federálnymi bezpečnostnými agentúrami a čínskou stranou pretrváva už pár rokov. Situácia sa však z pohľadu čínskych výrobcov stále zhoršuje. Pôvodne boli čínskym výrobcom odobrané licencie, takže sa museli úplne stiahnuť z amerického trhu. Následne sa však na zoznam „zákázaných“ čínskych spoločností dostali aj menší hráči z technologického trhu. Dvojicu Huawei a ZTE na zozname následne doplnili spoločnosti Hytera, Hangzhou Hikvision a Zheujian Dahua. Celá pätica momentálne nemôže obchodovať s americkou stranou, pričom sankcie zo strany USA ovplyvňujú aj chod a podnikanie jednotlivých výrobcov, ktorí napríklad nemajú prístup ku „americkým“ technológiám a hardvéru.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close