Experti hovoria, že jediná cesta ako zachrániť zem je nukleárna energia

Máme budúcnosť bez emisií na dosah ruky?
Zdroj: Bing Image Creator

Klíma je jeden z najvypuklejších problémov súčasnosti, ktorá má dopad na náš všetkých a to bez ohľadu kde žijeme. Zmeny klímy totiž majú dopad na vybrané regióny a život v nich. Mnoho oblastí Zeme z dôvodu klimatických zmien totiž sa stáva čoraz viac menej obývateľnými. Pričom ľudská činnosť moc k zlepšeniu stavu nepomáha, ba naopak. Vedci odhadujú, že ak do roku 2050 nezmeníme spôsob nášho správania sa tak negatívne zmeny budú nezvratné.

Najnovšie niekoľko dvaja experti na tému klímu prišli so zaujímavou štúdiou, ktorú publikovali tento týždeň v žurnáli The Wall Street Journal. V nej píšu, že klimatické zmeny nemožno riešiť len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov ako slnečná energia, vietor a podobne. Ich odpoveďou na klimatické zmeny je oveľa viac jadrovej energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obnoviteľné zdroje nie sú cestou

Hoci väčšina z nás sa zhodne, že obnoviteľná energia je „najčistejšia“ tak druhým dychom treba dodať, že tempo prechodu na obnoviteľnú energie je príliš pomalé. Smelý odhad expertov je, že kým by sme kompletne dekarbonizovali planétu súčasným tempom tak by nám to trvalo približne 150 rokov pričom, aby sme zabránili nezvratným klimatickým zmenám máme už len tri desaťročia.

Ďalšie dôvody, ktoré hovoria v prospech nukleárnej energie je nekonzistentnosť obnoviteľných zdrojov. Totiž z našej pozície nevieme rozkázať aby napr. fúkalo alebo svietilo slnko a nehovor viac o tom, že obnoviteľné zdroje vyžadujú extrémne veľké územia.


„Čo svet potrebuje, je bez údržbový zdroj elektrickej energie, ktorý možno veľmi rýchlo rozbehnúť do masívnej mierky a spoľahlivo poskytovať energiu nepretržite bez ohľadu na poveternostné podmienky – to všetko bez toho, aby sme rozšírili celkovú výmeru určenú na výrobu elektrickej energie,…“

Ďalším argumentom v prospech nukleárnej energie je množstvo vygenerovaného odpadu, ktorý je neporovnateľný.

„Celý život americkej spotreby elektrickej energie poháňanej jadrovou energiou by priniesol množstvo dlhodobého odpadu, ktorý sa zmastí do sódy,…“

Vedci ďalej v ich správe rozoberajú aj stigmu nukleárnej energie, ktorej pôvod vidia v rôznych nehodách pričom tou najvypuklejšou je Černobyľ. Argumentujú tým, že keď sa pozrieme na priamy dopad na počet usmrtených ľudí spomínanou nehodou je menší ako nepriame dopady klimatických zmien.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre