Odpočúva ťa tvoj mobil? Veľký výrobca smartfónov musí zaplatiť mastnú pokutu
Spoločnosť Apple musí zaplatiť mastnú pokutu na urovnanie sporu, ktorý sa týka odpočúvania užívateľov cez asistenta Siri.
Digitálni asistenti nám vedia pomôcť vyriešiť celú škálu rôznych problémov, no možno si už aj ty počul o tom, že nás tento nástroj môže odpočúvať.
Ako informuje portál 9to5 Mac, práve minulý týždeň technologický gigant Apple súhlasil so zaplatením 95-miliónov dolárov, aby urovnal súdny spor týkajúci sa nezákonného odpočúvania užívateľov cez ich digitálneho asistenta Siri.
Táto žaloba sa objavila krátko po tom, ako internetom začala kolovať nová vlna konšpirácií o tom, že Apple odpočúva užívateľov cez Siri a tieto informácie následne využíva na cielenú reklamu. Spoločnosť reaguje, že tieto obvinenia nie sú ničím podložené.
Zároveň to ale nie je prvýkrát, čo sa podobné tvrdenia objavujú, nielen v spojení s Apple ale všeobecne. Čo sa týka Apple, nová žaloba nadväzuje na správy z roku 2019, v ktorých Apple whistleblower prezradil, že si spoločnosť najíma ľudí na hodnotenie interakcií s asistentom Siri. Táto najatá sila pravidelne počúvala súkromné interakcie užívateľov, aby hľadala spôsoby ako vylepšiť asistenta.
Čo hovorí Apple
Spoločnosť Apple sa aj na tieto tvrdenia vyjadrila, pričom potvrdila, že interakcie užívateľov so Siri skutočne prechádzajú hodnoteniami. Presnejšie ale “menej ako 1% denných Siri aktivácií prechádza hodnoteniami”.
Neprehliadni
Apple dodáva, že tieto interakcie sú spravidla dlhé len pár sekúnd. Vo všeobecnosti sú interakcie s digitálnym asistentom Siri viazané prísnymi pravidlami ochrany súkromia. Ak náhodne vybraná krátka interakcia so Siri prejde na hodnotenie, spravidla nemá priradené Apple ID, čiže nemožno zistiť, odkiaľ pochádza.
Apple zároveň po odhalení tohto faktu zmenila svoje podmienky ochrany súkromia. Veľkou zmenou bolo, že predvolene už spoločnosť Apple neukladala nahrávky Siri interakcií. Užívateľ si mohol zvoliť možnosť umožniť asistentovi učiť sa z ich interakcií. Ak túto možnosť zvolil, k nahrávkam by mali prístup len zamestnanci Apple, nie najatá sila.
Spoločnosť Apple sa rozhodla minulý týždeň zaplatiť sumu 95-miliónov dolárov aby súdny spor ohľadom špehovania užívateľov cez Siri urovnala. Táto suma bude vyplatená užívateľom.
“Rozhodli sme sa zaplatiť, aby sme tento prípad urovnali a mohli sa pohnúť dopredu od niečoho, čo sme vysvetlili ešte v roku 2019,” vyjadrila sa spoločnosť Apple.
Užívatelia ale prijali rozhodnutie Apple so zdvihnutým obočím. Voľba spoločnosti zaplatiť tak vysokú čiastku na urovnanie súdneho sporu pre nich prakticky znamená potvrdenie, že iPhone ťa neustále odpočúva a špehuje svojich užívateľov, aby im následne mohol poskytnúť cielené reklamy.
Samozrejme, že Apple tieto tvrdenia opakovane odmieta. Hovorí, že neexistuje nič také ako špehovanie cez iPhone a nič čo zdieľaš so Siri sa neposúva reklamným spoločnostiam. Spoločnosť zároveň poukázala na to, že nebol podaný jediný dôkaz, ktorý by naznačoval, že Siri odpočúva svojich užívateľov.
Odpočúva ťa iPhone?
Interakcie so Siri sú viazané na náhodný identifikátor, ktorý umožňuje spoločnosti Apple sledovať dáta pri spracovaní. Tento identifikátor sa ale neviaže na Apple účet. Neviaže sa ani na telefónne číslo alebo iné dáta, s pomocou ktorých by ťa inzerent alebo Apple vedeli identifikovať.
Odborníci vysvetľujú, že je nesmierne náročné, ak nie úplne nemožné, aby boli tvoje interakcie so Siri využité na cielenú reklamu s ohľadom na ochranu súkromia, ktorú má Apple zavedenú. Na druhú stranu je fakt, že pred pár rokmi bolo treba whistleblowera na to, aby sa na verejnosť dostali informácie o tomto probléme.
Apple má celkovo viac reaktívny prístup ako proaktívny. Odborníci tvrdia, že spoločnosť mala mať už od začiatku také praktiky na ochranu súkromia, aké zaviedla od roku 2019, keď sa problém so Siri dostal na povrch. Napriek tomu spoločnosť Apple od roku 2019 neustále vylepšuje súkromie svojho digitálneho asistenta.
Komentáre