Odpočúva ťa tvoj mobil? Únik dokumentov naznačuje, že sa to môže diať. Situácia je vážna

Vždy sa niekto snaží ťa odpočúvať. Únik dokumentov zo spoločnosti Cox Media Group naznačuje, že sa tak deje.

Odpocuvaju nas smartfony
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Mal si niekedy pocit, že ťa smartfón odpočúva a tieto informácie neskôr používa na to, aby na teba lepšie cielil reklamu? Vedz, že to nemusel byť len pocit, píšu redaktori portálu 404 Media.

Naše telefóny nás zrejme odpočúvajú

Reportéri upozorňujú na únik údajov, podľa ktorých sa zdá, že k niečomu podobnému skutočne dochádza. Podľa dokumentov, ktoré vyplávali na povrch, marketingový gigant Cox Media Group (CMG) tvrdí, že jeho softvér „Active Listening“ používa pokročilú umelú inteligenciu na zachytenie údajov o nákupných zámeroch používateľov v reálnom čase.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Inteligentné zariadenia zachytávajú údaje o zámeroch v reálnom čase počúvaním rozhovorov“, opisuje gigant, ako funguje ich technológia. V tej iste prezent ďalej spomína: „Inzerenti môžu spárovať tieto hlasové údaje s údajmi o správaní a zacieliť tak na spotrebiteľov na trhu,..“

V prezentácii technologický gigant ďalej spomína, že spracováva hlasové údaje spolu s údajmi o správaní používateľov a následne identifikuje publikum, ktoré je „pripravené na nákup“.

V tej iste prezentácii spoločnosť spomína aj gigantov, ako sú Facebook, Google či Amazon ako svojich klientov. V reakcii na podozrenie, že dochádza k odpočúvaniu používateľov, Google odstránil CMG zo zoznamu svojich partnerov, zatiaľ čo Meta začala prešetrovať vzniknutú situáciu, či spoločnosť neporušuje niektoré z ich zmluvných podmienok.

„Všetci inzerenti musia dodržiavať všetky príslušné zákony a nariadenia, ako aj naše pravidlá služby Google Ads, a keď identifikujeme reklamy alebo inzerentov, ktorí tieto pravidlá porušujú, podnikneme príslušné opatrenia.“, uviedla spoločnosť Google.

Amazon uviedol, že so spoločnosťou CMG na tomto programe nikdy nespolupracoval a ani to nemá v pláne. Druhým dychom treba uviesť, že Amazon má naprieč miliónmi domácnosti zariadenie Alexa, ktoré môže potenciálne počúvať, čo si majitelia zariadenia hovoria.

Používatelia chytrých zariadení majú opodstatnené obavy o svoje súkromie

Tento únik údajov nie je pritom prvým, ktorý sa dotýka technológie CMG. Ešte v decembri sme upozorňovali na obdobnú situáciu. V tom čase spoločnosť uviedla, že pristupuje len k údajom, s ktorými používatelia telefónov súhlasili. Tieto informácie, ktoré získava, sú ďalej spracovávané a predávane klientom spoločnosti. Marketingový gigant prízvukoval, že neodpočúva žiadne konverzácie a nemá prístup k ničomu za hranicou anonymizovaných a plne šifrovaných údajov v zmysle zmluvných podmienok.

Otázkou je, či je v sile bežného človeka sledovať podmienky používania každej služby. Obávame sa, že nie. Nehovor viac o tom, že tieto podmienky sú často písané „cudzím“ jazykom právnikov, ktorému bežný človek nerozumie.

Aktuálne správy, ktoré zaplavili mediány priestor, nepridávajú toho moc na dôvere spoločnosti. Nehovor viac o tom, že takéto správanie telefónov (a ďalších zariadení) iba viac podčiarkuje obavy používateľov o ich súkromie.

Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš odhaliť, či ťa telefón odpočúva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre