BezpečnosťSpravodajstvoZariadenia

Odomykanie tvárou, odtlačkom prsta či zadávanie hesla? Ktorá metóda zabezpečenia smartfónu je najlepšia?

Odomykanie smartfónu je dnes možné viacerými bezpečnými spôsobmi. Pozrite sa, ktoré sú najbezpečnejšie a ktoré ani veľmi nie.

Časy, kedy sme náš smartfón vôbec nezabezpečovali a odomykanie zariadenia pomocou potiahnutia bez hesla bolo bežné, sú už preč. Dnes už snáď každý disponuje aspoň základnou ochranou svojho zariadenia, k čomu pristupujeme primárne heslami, no k dispozícii sú i možnosti zabezpečenia ako napríklad tvárová biometria či odomykanie odtlačkom prstu. Niektoré možnosti uzamknutia a zabezpečenia nášho smartfónu sú však bezpečnejšie a niektoré zasa menej. Ktorú možnosť si teda pri výbere zabezpečenia nášho zariadenia vybrať? A ktorým sa naopak vyhnúť? Odpoveď nám prináša stránka insights.samsung.com. A ako dopadlo vaše zabezpečenie zariadenia?

Heslo, vzor alebo PIN?

Základnou ochranou nášho zariadenia je zabezpečenie heslom, vzorom alebo číselným PIN kódom. Najlepším riešením z tejto trojice je však zrejme odomykanie smartfónu pomocou hesla. Heslo môže byť nakombinované z písmen, číslic i špeciálnych znakov, čo nám dáva prakticky voľnú ruku a kreativite sa pri voľbe hesla medze nekladú. Existujú však veľmi silné i veľmi slabé heslá. A zatiaľ čo kombinácia písmen, číslic i špeciálnych znakov dokáže byť silnou, vaše meno či meno vášho blízkeho zrejme dobrou voľbou nebude.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

PIN kód zasa pozostáva len z číslic. Stále ide o dostatočnú ochranu vašich údajov v zariadení. Ide však o niečo menej bezpečnú alternatívu k heslu, keďže z pohľadu na číslice často volíme jednoduché kódy. Klasické štyri nuly, dátum či rok vášho narodenia alebo kód 1234? Určite nejde o vhodný spôsob ochrany vášho zariadenia. Ak teda využívate PIN, zvoľte si nejakú menej nápadnú kombináciu.

Najmenej bezpečným spôsobom zabezpečenia smartfónu je vzor. Nevravíme však, že nejde o bezpečnú ochranu, stále je však jednoduché vzor odhaliť napríklad sledovaním odtlačkov vašich prstov na displeji. Ak však využívate svoj zaužívaný a bezpečný vzor, nemusíte ho hneď meniť. Mať nastavený vzor je stále lepšie, ako nemať nastavené nič.

Odomykanie smartfónu tvárou

Keď už máme nastavené odomykanie smartfónu nejakým z vyššie spomenutých alternatív, môžeme sa pozrieť i na niektorý spôsob biometrie. Často sa stretávame s odomykaním smartfónu tvárou, čo je pohodlné a častokrát nezaberie ani veľa času. Tento spôsob však taktiež prináša riziká. Pri menej kvalitnej technológii totiž vedia byť smartfóny odomknuté i pomocou fotografie a problémy pri odomykaní nám môže spôsobovať i rúško či okuliare. Stále však ide o pomerne pohodlný spôsob odomykania, ktorý je skvelým dodatkom k heslu, PINu či vzoru.

Redmi 8A_odomykanie tvarou
Zdroj: Youtube (FoneArena தமிழ்)

Čítačka odtlačku prstov

Sto ľudí, sto chutí. Každý preferuje iný spôsob odomykania smartfónov a pohodlné je taktiež i odomykanie smartfónu pomocou čítačky odtlačkov prstov. Ide o veľmi spoľahlivú metódu chránenia našich súborov, keďže šanca pre odomknutie vášho zariadenia bez vášho odtlačku prstu je naozaj veľmi minimálna. Nepríjemné však môže byť, ak máte napríklad mokré či zašpinené ruky. Navyše i čítačky odtlačkov prstov sa delia na niekoľko skupín a dnes ich nájdeme ako na zadnej strane smartfónu, tak i v tlačidlách či pod displejom. Kompletnému porovnaniu týchto troch alternatív sme sa venovali už v našom predošlom článku.

Samsung Galaxy A41_skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

V konečnom dôsledku je naozaj ťažké povedať, ktorá alternatíva je najbezpečnejšia. Z klasických spôsobov však najlepšie dopadajú heslá a ak si ich chcete doplniť o nejakú biometriu, kvalitný snímač tváre či čítačka odtlačkov prstov vám vedia odomykanie spríjemniť. Aký druh odomykania preferujete vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close