Odkiaľ sa na Zemi nabrala voda? Vedci prichádzajú s novou teóriou, ktorá by mohla mnoho vysvetliť

Na začiatku mesiaca prišli vedci s novými modelmi

Voda na Zemu
Zdroj: Pixabay.com (PIRO4D)

Keď astronómovia pátrajú po exoplanétach, ktoré by mohli podporovať život, všímajú si hlavne prítomnosť vody. Podľa súčasných modelov je voda priamo zodpovedná za vznik života u nás, na Zemi. Pravdou je, že vedci si stále nie sú úplne istí, odkiaľ sa všetka voda nabrala.

Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál SciShow Space. Astronómovia si dlhú dobu mysleli, že na počiatku bola Zem suchým miestom. Voda prišla neskôr a priniesli ju ku nám kométy, alebo asteroidy. Tieto kozmické objekty vrážali do našej planéty v čase, keď sa ešte formovala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové modely vzniku vody

Výskum, publikovaný na začiatku tohto mesiaca, tvrdí, že Zem mohla začať svoj život ako vlhká planéta. Potrebné dôkazy prichádzajú so špeciálneho druhu meteoritu. Tieto meteority vznikali vo vnútornej časti Slnečnej sústavy a sú v podstate zvyšky materiálu, z ktorého vznikla aj Zem. V minulosti boli vedci presvedčení, že je nemožné, aby sa na takýchto meteoritoch dokázala udržať voda. Nachádzajú sa totiž príliš blízko pri Slnku a akákoľvek kvapalina by sa jednoducho vyparila.

Niektoré modely ale tvrdia, že aj napriek vysokým teplotám si mohol meteorit zachovať aspoň časť vody. Ide o proces, ktorý fyzicky, či chemicky prepojí vodu s povrchom meteoritu. Nakoniec vedci zistili, že tieto špeciálne meteority môžu mať v sebe oveľa viac vody, než sa predpokladalo. Zistilo sa to meraním množstva vodíka v 13 meteoritoch. Touto metódou nezistili presné množstvo vody v meteoritoch, no získali akúsi hranicu, ktorá im hovorí o tom, koľko vody  mohlo byť v meteorite schovanej.

Ak sú tieto špeciálne meteority tvorené z rovnakého materiálu ako Zem, znamená to, že voda mohla rovnako, ako v prípade meteoritov, existovať uzamknutá v skale. Výsledky analýz hovoria, že množstvo vody mohlo byť až trojnásobne väčšie, ako množstvo vody, ktoré sa v súčasnosti nachádza na zemskom povrchu. Táto teória nám prezrádza nielen to, ako mohla vzniknúť voda na Zemi, ale aj ako môžu vznikať ostatné vodné svety vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre