Odkiaľ ku nám prišli meteority, ktoré priniesli základné zložky života?

Tím vedcov skúma pôvod meteoritov, ktoré môžu v sebe ukrývať vodu, ale aj iné látky

život
Zdroj: NASA

V novej štúdii, publikovanej v Nature Communications Earth and Environment, dokázal tím vedcov z University of Rochester, odhaliť pomocou magnetizmu dôležité stopy po základných zložkách života, píše portál Phys.

Vedci po prvýkrát zistili, kedy sa do vnútornej časti sústavy dostali asteroidy bohaté na vodu a aminokyseliny. Vďaka zozbieraným dátam tak môžu vedci lepšie pochopiť mladú Slnečnú sústavu, ale aj to, prečo sú niektoré planéty obývateľné a iné nie. Presnejšie sa zamerajú na to, prečo si Zem dokázala udržať priaznivé podmienky a planéty, ako napríklad Mars, nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci zároveň dúfajú, že im zozbierané dáta pomôžu pri objavovaní nových exoplanét. Konkrétnejšie sa pokúšajú analyzovať, aké udalosti predchádzali vzniku života u nás, na Zemi a či sú tieto udalosti rovnaké, alebo odlišné, v prípade planét v iných sústavách.

Zvláštne meteority

Pre účely štúdie tím analyzoval meteority, ktoré boli dosť veľké na to, aby prešli atmosférou planéty a narazili na jej povrch. Presnejšie povedané, magnetizácia týchto meteoritov dokáže vedcom poskytnúť lepší obraz o tom, kedy a kde vznikli.

„Pred pár rokmi sme si uvedomili, že môžeme použiť magnetizmus meteoritov, ktoré sa odlomili z asteroidov. Podľa toho vieme určiť, ako ďaleko boli meteority od Slnka, keď sa v nich vytvorili magnetické minerály,“ vyjadril sa John Tarduno, jeden z autorov štúdie.

Tradunov tím použil magnetické dáta z meteoritu, ktorý dopadol v Mexiku, v roku 1969. Tento meteorit sa radí medzi najväčšie meteority, ktoré sú bohaté na vodu a obsahujú rôzne aminokyseliny. Aby mohli vedci určiť, odkiaľ meteorit prišiel, museli sa najprv opýtať otázku: Ako získal tento meteorit magnetické vlastnosti? 

Zistilo sa, že magnetizmus tohto meteoritu spôsobujú nezvyčajné magnetické minerály. Pomocou počítačových simulácií tím zistil niečo zaujímavé. Celou mladou slnečnou sústavou sa preháňali solárne vetry, ktoré mohli tieto telesá magnetizovať. Predpokladajú, že asteroidy, z ktorých sa meteority, podobné tomu z Mexika, odtrhli, prišli do vnútornej časti Slnečnej sústavy v prvých 5-miliónoch rokov od jej vzniku. Tieto asteroidy, s dôležitými látkami pre život, sa dovtedy nachádzali na okrajoch sústavy a bližšie ich dostal Jupiter a Saturn. Tie svojou gravitáciou prispeli k mnohým zmenám v mladej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre