SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Od roku 1988 explodovalo v atmosfére cez tisíc bolidov: Zverejnenie nových dát povedie k lepšej ochrane planéty

NASA a americké Vesmírne sily uzatvorili spoluprácu, z ktorej môže čerpať celá vedecká komunita.

Americká vesmírna agentúra, NASA, nedávno uzatvorila dohodu s americkými Vesmírnymi silami, ktorá viedla k zverejneniu masívnej databázy prípadov takzvaných „ohnivých gúľ“, teda pádom väčších meteorov na povrch Zeme.

Publikované dáta sú verejné a pomôžu aj amatérskym astronómom, ktorí sa venujú planetárnej ochrane – monitorovaniu okolia Zeme a sledovaniu potenciálne rizikových asteroidov. Úrad pre planetárnu obranu a koordináciu sa spolu s americkými Vesmírnymi silami, odnožou americkej armády, objavuje, sleduje a charakterizuje všetky blízke kozmické objekty, informuje portál NASA JPL.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno zverejnená várka dát sa skladá z dát popisujúcich zmenu jasnosti objektov, ktoré prechádzajú našou atmosférou. Väčšie meteory, ktoré pri prechode atmosférou explodujú, sa označujú ako bolidy. Na základe dát ich jasnosti dokázali vedci vytvoriť svetelnú krivku. Na základe kriviek by dokázala vedecká komunita lepšie predpovedať dôsledky nárazov väčších asteroidov, ktoré by už mohli pre našu planétu predstavovať hrozbu.

Bolidy možno kvôli ich jasu pozorovať aj cez deň a sú pomerne pravidelným úkazom. Za rok exploduje v našej atmosfére niekoľko tuctov takýchto objektov. Podobné úkazy sú zaznamenané špeciálnymi senzormi a dáta odoslané americkej NASA. Centrum pre štúdiu objektov v blízkosti Zeme má záznamy o týchto udalostiach datujúce sa až do roku 1988. Od tohto roku až po súčasnosť bolo zaznamenaných okolo tísic prípadov, kedy bolid explodoval v atmosfére Zeme.

Lepšia ochrana pred rizikovými objektmi

Vďaka zverejneniu týchto dát sa k dôležitým údajom dostanú nielen amatérski, ale aj skúsenejší vedci, venujúci sa monitorovaniu nášho vesmírneho okolia. Svetelné krivky zaznamenajú jas objektu krátko po explózii a následnom rozpadnutí sa v zemskej atmosfére. Na základe toho sa vedcom podarilo určiť pevnosť objektu a aj jeho kompozíciu. Zo svetelnej krivky ale vedia vyčítať aj energiu, ktorá sa po explózii uvoľní alebo smer, z akého ku nám bolid prišiel.

„Zverejnenie novej várky dát je ďalším kľúčovým smerom spolupráce medzi NASA a Vesmírnymi silami. Pomáha nám lepšie pochopiť tieto objekty a pripraviť sa na hrozbu zrážky s väčšími kozmickými objektmi,“ vyjadril sa Lindley Johnson.

Jeden z významných bolidov, zaznamenaný v dátach, je prípad z roku 2014. 8. januára do atmosféry Zeme vstúpil objekt, ktorý ku nám mohol zavítať z inej sústavy. To vedci odhadujú na základe obrovskej rýchlosti, ktorou do atmosféry vstúpil. Viaceré zložky potvrdili rýchlosť objektu, no jeho kompozíciu, či pôvod, sa odhaliť nepodarilo. Dáta zachytávajú časový úsek piatich sekúnd, čo je príliš krátko na vyvodenie akýchkoľvek záverov.

Americká NASA intenzívne monitoruje blízke kozmické objekty od roku 2016. Jej úlohou bolo odhaliť 90% všetkých blízkych objektov, ktorých priemer je väčší ako 140 metrov. Hoci americká vesmírna agentúra na tejto úlohe pracuje, do dnešného dňa našli len zhruba 40% takýchto objektov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close