SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Od prvej planéty k tisícom nových svetov: NASA prekonala významný míľnik, no je to len začiatok!

Včera, 21. marca, NASA oficiálne potvrdila, že už poznáme 5-tisíc planét mimo našej sústavy.

Včera, 21. marca, americká vesmírna agentúra, NASA, zaznamenala významný míľnik, ktorý odzrkadľuje 30-ročnú cestu v oblasti vesmírneho prieskumu. Dnes už oficiálne poznáme 5-tisíc planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy.

Ako sa píše na portáli vesmírnej agentúry, nie je to tak dávno, čo sme vedeli len o niekoľkých planétach, ktoré zdieľali jednu spoločnú vlastnosť – obiehali okolo Slnka. Od objavu prvej planéty mimo našej sústavy začal počet potvrdených exoplanét narastať, až kým 21. marca neprekonal významný míľnik. Včera totiž dorazila do archívu exoplanét posledná várka 65 potvrdených planét ležiacich za hranicami nášho domova a počet objavených exoplanét dosiahol číslo 5-tisíc. V archíve sa objavujú len tie exoplanéty, ktoré boli potvrdené prostredníctvom niekoľkých metód a všetky štúdie okolo nich boli recenzované a schválené vedeckou komunitou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže aké planéty sme „tam vonku“ objavili. Vedci počas 30-ročnej cesty našli drobné planéty, ktoré svojim zložením pripomínajú našu Zem, no objavili aj množstvo gigantických plynných obrov. Medzi špeciálne kategórie planét patria takzvané „horúce Jupitery“ typy plynných obrov obiehajúcich neuveriteľne blízko pri svojej hviezde.

Ďalšou významnou kategóriou planét sú super-Zeme. Ide o svety, ktoré sa síce zložením podobajú na našu planétu, no sú niekoľkokrát väčšie. Astronómovia si ale všimli aj mini-Neptúny, planéty, ktoré sú menšou verziou Neptúnu. Netreba zabúdať ani na svety obiehajúce okolo dvoch hviezd súčasne, alebo planéty, ktoré obiehajú okolo „mŕtvych hviezd“.

„Nie je to len číslo. Každá planéta je úplne nový svet. Je to naozaj fascinujúce, pretože o nich nevieme takmer nič,“ vyjadrila sa Jessie Christiansen z NASA Exoplanet Science Institute.

Je to len začiatok

Prvé exoplanéty boli objavené v roku 1992. Vedci pozorovali naozaj zvláštne svety, ktoré obiehajú ešte zvláštnejšiu hviezdu. Tou hviezdou bol pulzar, špeciálny typ neutrónovej hviezdy známy pre svoje extrémne pravidelné pulzy. Pomocou rozdielov v pulzoch dokázali pred 30 rokmi vedci objaviť prvé tri planéty mimo našej sústavy. Po tomto objave sa s nimi akoby „roztrhlo vrece“.

„Ak dokážete nájsť planéty okolo neutrónovej hviezdy, musia byť všade. Vtedy sme pochopili, že tvorba nových planét musí byť naozaj robustný proces,“ vyjadril sa Alexander Wolszczan.

Od prvého objavu v roku 1992 začali do zoznamu potvrdených exoplanét pribúdať stále nové svety. S príchodom výkonnejších teleskopov sa tento proces ešte urýchlil. Dnes vieme, že v našej galaxii môžu existovať ešte stovky miliárd planét, ktoré sa nám ešte nepodarilo objaviť.

Včera prekonala americká NASA významný míľnik
Zdroj: NASA

S príchodom vesmírneho teleskopu Jamesa Webba sa začne nová éra objavovania exoplanét. Vedci už nebudú len potvrdzovať existenciu exoplanét, ale vďaka teleskopu Jamesa Webba nahliadnu aj na zloženie ich atmosfér. Vedci by tak mohli zistiť, ktoré vzdialené planéty majú tie správne podmienky pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close