SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Oceány pod povrchom ľadových mesiacov majú teploty niekoľko stupňov pod nulou: Prečo ešte nezamrzli?

V novej štúdii vedci z University of Washington testovali limity, pri ktorých voda v útrobách mesiacov Europa, Titan, či Ganymedes začína zamŕzať.

Niektoré ľadové mesiace v našej sústave môžu pod povrchom ukrývať oceány a možno aj život. Vo svojej novej práci vedci z University of Washington otestovali hranice, v rámci ktorých ešte môže voda na týchto svetoch existovať.

Ich práca môže pomôcť nielen pri pátraní po živote mimo sústavy, ale aj pri plánovaní robotických misií, ktoré preskúmajú mesiace Europa, Enceladus, či Titan. Vedci vo svojej práci vysvetľujú, že čím stabilnejšia je kvapalina, tým sú jej podmienky pre vznik života priaznivejšie. Vo svojej práci dokazujú, že oceány v útrobách mesiacov môžu ostať v kvapalnom skupenstve aj pri nižších teplotách kvôli vyššiemu tlaku. To znamená, že pod povrchom mesiaca sa môže nachádzať život v širšom spektre regiónov. Ich práca zároveň umožňuje zúžiť výber regiónov na niekoľko, ktoré sú pre život najvhodnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Našu Zem občas prezývame modrá planéta, no v porovnaní s týmito mesiacmi je suchá,“ vysvetľuje Baptiste Journaux, jeden z autorov novej štúdie.

Europa, Enceladus, či Titan by mohli pod povrchom ukrývať oceány, ktorých objem niekoľkonásobne prevyšuje objem oceánov Zeme. Predpokladá sa, že oceán pod povrchom Europy začína v hĺbke 160 km, zatiaľ čo pod povrchom Titanu v hĺbke až 640 km. Voda sa považuje za jednu z najdôležitejších látok pre život, no pod povrchom týchto mesiacov teplota vody klesá pod nulu. Kvôli vyššiemu tlaku a soliam však nezamŕza.

Život v útrobách mesiacov

Autori štúdie vysvetľujú, že je dôležité poznať bod, v ktorom oceány ľadových mesiacov začínajú zamŕzať. Kľúčovou ingredienciou je v tomto prípade aj soľ, pretože slané roztoky zamŕzajú pri nižších teplotách ako čistá voda.

Pre potreby štúdie vedci analyzovali roztoky z piatich odlišných solí pri tlaku 3-tisíc násobne presahujúceho atmosférický tlak Zeme. Atmosférický tlak je spôsobený atmosférou našej planéty a meriame ho pri hladine mora. Čím vyššie ideme, tým je tlak nižší, no napríklad pod hladinou mora pociťujeme vyšší tlak. 3-tisíc násobok bežného atmoférického tlaku môžeme nájsť v najhlbších miestach našej planéty.

„Vedieť o najnižšej možnej teplote, aby slaná voda zostala kvapalinou pri vysokom tlaku, je neoddeliteľnou súčasťou pochopenia toho, ako by mohol mimozemský život existovať a prosperovať v hlbokých oceánoch týchto ľadových oceánskych svetov,“ vysvetľuje Matthew Powell-Palm podieľajúci sa na práci.

Journaux len nedávno začal pracovať na misii Dragonfly, ktorú pripravuje americká NASA. Ide o helikoptéru, ktorej úlohou bude preskúmať mesiac Saturnu, Titan. NASA zároveň pripravuje misiu Europa Clipper, ktorá sa pozrie na mesiac Jupitera, Europu. Plán navštíviť ľadové mesiace Jupitera má aj Európska vesmírna agentúra. Tá okrem Europy preskúma aj mesiace Ganymedes a Callisto.

Poznatky z tejto štúdie výrazne pomôžu všetkým pripravovaným misiám pochopiť komplexné geologické procesy, ktoré sa dejú pod povrchom ľadových mesiacov. Misia Europa Clipper odštartuje už o niekoľko rokov. Americká NASA štart misie naplánovala na rok 2024, ak sa teda nič nezmení. Misia by mala nahliadnuť pod ľadovú škrupinu a presvedčiť sa, či sú podmienky pod ľadovou vrstvou mesiaca naozaj vhodné pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close