Spravodajstvo

Obyvatelia týchto krajín musia čeliť najväčšiemu riziku, že ich zariadenie bude hacknuté

To, či bude vaše zariadenie cieľom kybernetického útoku závisí od mnohých faktorov. Svoju rolu zohráva aj to, ako veľmi je krajina slobodná.

To, či bude zariadenie obete napadnuté istou formou kybernetického útoku závisí od viacerých faktorov. Presne na tieto faktory a na ich výskyt v rôznych krajinách sveta sa zamerala firma Avast vo svojej správe. Isté výsledky sa dali očakávať, no niektoré problémy trápia celý svet.

Nedostatok transparentnosti

Jedným z faktorov, ktorý trápi prakticky celý svet je nedostatok transparentnosti. Oblasť ochrany súkromia nie je používateľom prezentovaná tak otvorene, ako by mala. Práve v tejto oblasti je potrebné zapracovať najviac. Tvrdí to aj Ondřej Vlček, ktorý je riaditeľom Avastu. Podľa neho by sme okrem lepšej transparentnosti mali pracovať aj na inováciách v oblasti kyberbezpečnosti.

Slobodné krajiny ale viac dbajú na to, aby na ich stránkach boli využívané zásady ochrany osobných údajov. Prítomnosť takéhoto oznamu ale hneď nezaručuje aj samotnú ochranu. S údajmi rôzne stránky narábajú tak, aby z toho zarobili čo najviac. Aj preto sa vo viacerých krajinách tlačí na vyššiu mieru transparentnosti. Používatelia musia vedieť, čo sa s ich údajmi deje.

Taktiež je dôležité, aby boli tieto údaje o zdieľaní údajov uvádzané zrozumiteľne. Väčšina krajín sa v tejto oblasti pohybuje okolo hodnoty 50 %, čo znamená, že zásady ochrany osobných údajov sú nezrozumiteľné. Výsledky boli pritom rovnaké v krajinách a rolu nehralo ani to, či sú slobodné alebo nie. Nižšie môžete vidieť tabuľku ohľadom toho, ako veľmi sú v jednotlivých krajinách zrozumiteľné zásady ochrany osobných údajov. Naľavo sú slobodné krajiny a napravo tie menej slobodné.

 1. Island 49 %
 2. Estónsko 48 %
 3. Kanada 45 %
 4. Kostarika 46 %
 5. Tchaj-wan 45 %
 6. Nemecko 49 %
 7. Francúzsko 46 %
 8. Veľká Británia 48 %
 9. Gruzínsko 48 %
 10. Taliansko 44 %
 1. Myanmar 47 %
 2. Vietnam 49 %
 3. Saudská Arábia 46 %
 4. Pakistan 48 %
 5. Egypt 48 %
 6. Spojené arabské emiráty 46 %
 7. Etiópia 48 %
 8. Venezuela 48 %
 9. Rusko 46 %
 10. Bahrajn 46 %

Menej slobody = viac útokov

Oblasť, v ktorej je ale vidieť jasné rozdiely je miera digitálnej slobody. Zatiaľ čo krajiny, kde je táto slobody vyššia sa stretávajú s nižším počtom útokov, tak krajiny, kde je nízka sloboda nielen v online svete sa s kybernetickými útokmi stretávajú častejšie. Je to súhra viacerých faktorov. Tieto neslobodné krajiny majú ale zväčša nižšie HDP, čo vedie k tomu, že jej obyvatelia využívajú staršie zariadenia, ktoré sú náchylnejšie na kybernetický útok.

Naproti tomu v slobodných krajinách používatelia väčšinou využívajú novšie a aktualizované zariadenia. To mimoriadne pomáha odrazeniu najmä novších typov útokov, proti ktorým nemajú zastaralé zariadenia šancu.

Obyvatelia neslobodných krajín taktiež viac šetria a to sťahovaním softvéru a filmov z nelegálnych stránok, kde je samozrejme vyššia intenzita rôznych vírusov. K vyššiemu počtu útokov určite prispieva aj vláda, ktorá často porušuje autorské práva alebo zakazuje šifrovacie služby.

V slobodných krajinách sa obeťami útokov stane približne 30 percent ľudí. Priemerné percento v neslobodných krajinách je až o 6 percent vyššie. V Číne sa toto percento dokonca vyšplhalo na 46,8 %. Naproti tomu také Nemecko má riziko útoku na hranici 24,1 %. Konkrétnu tabuľku si môžete pozrieť nižšie. Rovnako ako v tabuľke vyššie, aj tu sú slobodné krajiny naľavo a tie menej slobodné napravo.

 1. Island 33,2 %
 2. Estónsko 30,8 %
 3. Kanada 26,9 %
 4. Kostarika 27,6 %
 5. Tchaj-wan 36,6 %
 6. Nemecko 24,1 %
 7. Francúzsko 27 %
 8. Veľká Británia 24,4 %
 9. Gruzínsko 33,6 %
 10. Taliansko 23,9 %
 1. Čína 46,8 %
 2. Myanmar 33,7 %
 3. Vietnam 43,3 %
 4. Saudská Arábia 33,9%
 5. Pakistan 40,2 %
 6. Egypt 44,7 %
 7. Spojené arabské emiráty 36,1 %
 8. Etiópia 43,2 %
 9. Venezuela 37,5 %
 10. Uzbekistan 32,9 %

Bude určite zaujímavé sledovať, ako sa k neustále rastúcemu technickému vývoju postavia jednotlivé vlády a medzinárodné organizácia. V tomto odvetví treba byť totižto mimoriadne dynamický.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close