SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Obrovský magnetický tunel okolo našej Zeme? Nová štúdia ponúka zaujímavé riešenie dlhoročnej záhady

Už niekoľko desaťročí si vedci lámali hlavu nad dvoma veľkými štruktúrami, na opačných koncoch oblohy. Toto je riešenie záhady.

Už niekoľko desaťročí astronómovia pozorovali na oblohe záhadné štruktúry, ktoré nemali vysvetlenie. Jedno sa nedávno objavilo a je naozaj fascinujúce.

Astronómka Jennifer West, z University of Toronto, teoretizuje, že dva regióny, severná polárna ostroha a región fan, ktoré sa nachádzajú na opačných stranách oblohy, sú prepojené rozsiahlym systémom magnetických vlákien. Tie tvoria štruktúru, pripomínajúcu tunel, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by sme sa pozreli na oblohu a dokázali vidieť rádiové svetlo, videli by sme tunel v každom smere,“ tvrdí Jennifer West.

O dvoch vyššie spomínaných štruktúrach sme vedeli už od 60. rokov, no donedávna nemali vysvetlenie. Pre astronómov bol totiž problém zistiť, ako ďaleko sa vlastne nachádzajú. Odhady sa pohybovali od stoviek, po niekoľko tisíc svetelných rokov. Napriek tomu sa neobjavila teória, ktorá by ich spájala do jednej veľkej štruktúry.

Jennifer West, spolu s jej kolegmi, ukázali, že dva regióny na opačných stranách oblohy môžu byť prepojené pomocou výrazných rádiových slučiek. Ich simulácia ukazuje, ako by obloha v rádiovom spektre vyzerala, ak by sa dva výrazné regióny na našej oblohe prepojili magnetickými vláknami. V simulácii sa pohrali aj so vzdialenosťou štruktúr.

Výsledky poukázali na to, že dvojica štruktúr sa môže od Slnečnej sústavy nachádzať približne 350 svetelných rokov. Ich výsledky ladia s niektorými odhadmi. Tunel, ktorý vznikne ich prepojením by mal mať dĺžku tisíc svetelných rokov.

Model astronómov je v súlade so širokou škálou pozorovaných vlastností regiónov Severná polárna ostroha a Fan. Sedí ich tvar, polarizácia elektromagnetickej radiácie a jas.

„Je to naozaj pozoruhodná práca. Keď som počul o tejto teórii po prvýkrát, nebol som presvedčený. Zdalo sa mi, že je príliš divoká, no Jennifer ma dokázala presvedčiť. Teraz som naozaj zvedavý na to, ako objav prijme vedecká komunita,“ vyjadril sa astronóm Bryan Gaensler.

Ako sa správajú magnetické polia v našom vesmírnom okolí?

Práca astronómov sa však ani zďaleka nekončí. Potrebujú ešte ďalšie pozorovania na to, aby mohli tento objav potvrdiť. Ak budú ich snahy úspešné, mohli by pomôcť vyriešiť ďalšiu z veľkých vesmírnych záhad – tvorbu a vývoj magnetických polí v galaxiách. Zároveň by mohli lepšie pochopiť iné magnetické štruktúry, ktoré boli objavené v okolí našej Mliečnej dráhy.

„Magnetické polia neexistujú osamote, musia sa navzájom prepájať. Ďalším krokom preto bude zistiť, ako sa tento magnetický tunel prepája s väčším, galaktickým, magnetickým poľom, ale aj s magnetickými poľami Slnka a Zeme,“ vysvetľuje Jennifer West.

Vedci na záver dodávajú, že ich fascinuje existencia magnetických štruktúr všade, kde sa pozrú. Každopádne bude zaujímavé sledovať, čo sa astronómom podarí ďalej objaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close