SpravodajstvoVeda a výskum

Obrovské vlny nepozorujeme len na Zemi: Tu sú 3 prípady, kedy vedci objavili „tsunami vo vesmíre“

Vedci postupne zisťujú, že sa vlny nemusia tvoriť jedine vo vode.

Vlny tsunami sa radia medzi jedny z najničivejších prírodných udalostí na Zemi. Zaujímavé ale je, že tieto obrie vlny nie sú špecifické len pre našu planétu. YouTube kanál SciShow Space tvrdí, že astronómovia našli stopy tsunami aj na Marse. Tie mohli existovať v dávnych dobách, keď mal Mars na povrchu vodu.

Mars

Stopy obrích vĺn objavili aj v atmosfére Venuše, či v prstencoch Saturnu. Vo všetkých troch prípadoch išlo o objavy, ktoré pomohli vedcom odhaliť záhady planét v našej sústave. V prípade Marsu sa dlhodobo špekulovalo o tom, že kedysi mohla na jeho povrchu existovať voda. Našli sa stopy, ktoré pripomínajú riečne delty, korytá jazier, alebo siete riek. Objavy naznačovali aj oceán, avšak vedci nedokázali určiť, kde mohol mať tento starodávny oceán breh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V roku 2016 bola publikovaná štúdia, ktorá tvrdila, že brehy oceánu mohli byť zničené dvoma obrovskými vlnami tsunami. Tie vznikli po náraze asteroidu do planéty Mars. Simulácie ukázali, že náraz by vytvoril vlny, vysoké ako 15-poschodová budova. Vlny si so sebou niesli kamene a iné časti pôdy, ktoré mohli pochovať brehy marťanského oceánu. Tento objav utvrdil vedcov v tom, že jedného času sa na Marse mohol nachádzať oceán.

Venuša

V prípade Venuše ale vedci zistili, že obrovské vlny nemusia vznikať len vo vode, ale môžu sa šíriť aj plynom. Štúdia z roku 2020 objavila masívnu vlnu, ktorá sa šírila hlboko v atmosfére Venuše. Táto vlna sa objavila v oblasti rovníka a niesla sa tisíce kilometrov smerom na sever a aj na juh. Podľa pozorovaní táto vlna obletela celú planétu v priebehu piatich dní. Po analýze starých pozorovaní si uvedomili, že táto vlna existovala minimálne od roku 1983.

Tento objav pomohol vedcom vyriešiť jednu zo záhad planéty. Ukazuje sa, že vrchná časť atmosféry rotuje 60-krát rýchlejšie, ako samotná planéta. Tento jav sa nazýva super-rotácia a vzniká vtedy, keď oblaky prekonajú trenie, ktoré ich drží pripútané k povrchu planéty. Na to, aby to dokázali, potrebujú niečo, čo ich neustále poháňa vpred a vlna, ktorú objavili v roku 2020 bola riešením tohto problému.

Saturn

V prípade prstenca Saturnu ide o najzvláštnejšiu vlnu, spomedzi všetkých. Predpokladá sa, že prstence Saturnu majú minimálne jednu vlnu, ktorá sa skladá zo skál. Objavená bola v roku 2010, keď sa vedci snažili prísť na to, čo spôsobuje medzeru v prstencoch Saturnu. Medzery v prstenci môžu byť spôsobené mesiacmi, avšak jedna zvláštna medzera sa postupom času menila.

V roku 2010 sa zistilo, že za to môže jeden z mesiacov Saturnu, Titan. Ten svojou gravitáciou ťahal prstenec nielen smerom k sebe, ale podľa jeho polohy aj smerom hore, či dole. To mohlo vytvoriť akúsi vlnu, ktorá sa týmto prstencom premáva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close