Spravodajstvo

Obľubujú Slováci rovnaké internetové prehliadače ako zvyšok sveta? Pozrite sa na tieto čísla!

Chrome dominuje všade, avšak na Slovensku výrazne vyčnieva v prípade počítačov Firefox

Internetové prehliadače sú nástrojmi, ktoré používa väčšina z nás na dennej báze. Aké je však spotrebiteľské správania Slovákov v porovnaní so zvyškom sveta? Na zodpovedanie tejto otázky sme využili štatistiky spoločnosti statcounter.com, ktorá aktívne monitoruje približne 2 milióny väčších internetových stránok, na základe ktorých aktualizuje štatistické údaje, ktoré sú verejne dostupnými.

Na Slovensku dominuje Chrome

Najprv sa pozrime sumárne štatistiky najpoužívanejších internetových prehliadačov na všetkých platformách (PC + Mobil + Tablet) na slovenskom trhu. Ako môžete nižšie vidieť, tak najpoužívanejším prehliadačom je Google Chrome, ktorý pokrýva 67,89%. Druhým najpopulárnejším prehliadačom je Safari, ktorý je dobre známym hlavne používateľom produktov spoločnosti Apple. Celkovo pokrýva niečo málo nad 11%. Tretím najrozšírenejším prehliadačom je Firefox, ktorý sa v našich končinách teší vcelku veľkej popularite – 9,12%. Štvrtým najrozšírenejším prehliadačom je Opera, ktorá pokrýva 3,92%, a prvú päťku uzatvára Microsoft Edge s trhovým podielom 2,96%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Slovensko_statistika_internetove prehliadace_PC
Zdroj: statcounter.com

Na globálnom trhu sú čísla podobnými, ale…

Pri pohľade na globálne štatistiky, môžeme rovnako konštatovať dominanciu prehliadača Chrome (66,34%). Zároveň však môžeme vidieť, že prehliadač Safari je medzi používateľmi výrazne populárnejším (16,73%). Dôvodom je pravdepodobne väčšia cenová dostupnosť produktov spoločnosti Apple na medzinárodných trhoch (hlavne v USA, kde sú produkty Apple nesmierne populárne a cenovo dostupnejšie). Ďalej, hoci je Firefox rovnako tretím najpopulárnejším prehliadačom, tak jeho popularita je výrazne nižšou (4,09%). Zaujímavosťou však je, že do prvej päťky prehliadačov sa dostal internetový prehliadač od spoločnosti Samsung, ktorý pokrýva 3,23% globálneho trhu. Rovnako ako na Slovensku, prvú päťku prehliadačov uzatvára Microsoft Edge, ktorý používa 2,61% používateľov.

trhovy podiel internetovych prehliadacov svet
Zdroj: statcounter.com

Firefox je na Slovensku druhým najpopulárnejším prehliadačom (PC)

Prejdime teraz k lokálnym štatistikám zámerných podľa hlavných platforiem. Začnime počítačmi. Tu možno vidieť, že Chrome hoci je najpopulárnejším (64,13%), tak ostatné čísla sú viac „uletenými“. Druhým najpopulárnejším prehliadačom je Firefox, ktorý pokrýva 15,46%, čo nie je málo. Následuje Safari, Opera a Microsoft Edge, ktoré uzatvárajú prvú päťku, pričom spomínané prehliadače pokrývajú po 5% až 6,5% trhu.

trhovy podiel internetove prehliadace slovensko_september 2020_PC
Zdroj: statcounter.com

Na globálnom trhu v prvej päťke nájdeme ešte Internet Explorer

Pri pohľade na globálne štatistiky, dominancia prehliadača Chrome je o niečo väčšou (69,66%). Na druhej pozícii je však o niečo „rušenejšie“. Obsadil ju internetový prehliadač Safari s trhovým podielom 8,73%, avšak v tesnej blízkosti je Firefox s trhovým podielom 8,15%. Štvrtým najrozšírenejším prehliadačom je Microsoft Edge, ktorý pokrýva 5,54% trhu. Prvú päťku uzatvára internetový prehliadač Internet Explorer, o ktorom koluje úsmevná historka, že slúži len na to, aby ste si stiahli Chrome. Trhový podiel Exploreru je 2,51%.

trhovy podiel internetove prehliadace_svet_2020_September
Zdroj: statcounter.com

Na smartfónoch „existujú“ len 3 prehliadače (SK)

Pri pohľade na trh so smartfónmi, môžeme konštatovať, že vo svojej podstate „existujú“ len 3 prehliadače, hoci rozmanitosť aplikácií a ich prístupnosť je väčšou. Chrome pokrýva 73,51%, Safari 17,14%, Samsung Internet 6,78%. Ostatné prehliadače s výnimkou Opery nedosiahli viac ako 1%. 

trhovy podiel internetove prehliadace smarfon_slovensko_2020 september
Zdroj: statcounter.com

Vo svete sa darí aj prehliadaču Safari

Pri pohľade na globálne štatistiky, rovnako dominuje Chrome. Tentokrát však „len“ s trhovým podielom 64,65%. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari, ktorý využíva 22,69% používateľov. Samsung Internet pokrýva približne rovnako veľký trh, 6,44%. O niečo silnejšou je Opera, ktorú používa aktívne 1,91% používateľov. Pred ňou sa však umiestnil ešte prehliadač UC Browser, ktorý používa 2,34% používateľov. U nás ide o prehliadač, ktorý používa 0,13% používateľov. Ostatné prehliadače pokrývajú menej ako  0,50% trhu.

trhovy podiel internetove prelhiadace svet_mobil_2020_september
Zdroj: statcounter.com

Všetky dáta vyššie sú platné ku septembru 2020.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close