Oblak neďaleko jadra Mliečnej dráhy je plný dôležitých molekúl: Objav potvrdzuje jednu z teórií o vzniku života na Zemi

V novej štúdii vedci charakterizujú nitrily, chemickú rodinu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri vzniku RNA kyseliny.

Molekulárny oblak neďaleko jadra Mliečnej dráhy ukrýva základné stavebné kamene života
Zdroj: ESA, Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Nitrily sa radia medzi organické zlúčeniny a zjednodušene ich možno charakterizovať ako atóm uhlíka s trojitou väzbou na atóm dusíka. Vo väčšine prípadov ide o toxické látky, no zároveň sú látkami, ktoré možno považovať za predchodcov komplexnejších molekúl dôležitých pre vznik života, napríkld ribonukleotidy.

V novom výskume vznikajúcom v spolupráci vedcov zo Španielska, Japonska, Čile, Talianska a Spojených štátov, výskumníci zistili, kde vo vesmíre sa môžu nitrily nachádzať a výsledok je prekvapením. Zistili, že tieto látky sa vo veľkom nachádzajú v molekulárnom oblaku G+0.693-0.027. Hoci názov tohto oblaku veľa nepovie, ide o štruktúru nachádzajúcu sa blízko jadra našej galaxie, Mliečnej dráhy, informuje portál Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša práca je dôkazom toho, že chemické procesy v priestore medzi hviezdami dokážu vytvoriť niekoľko druhov nitrilov, základných látok pre hypotézu RNA sveta,“ vysvetľuje doktor Víctor M. Rivilla, vedúci štúdie.

Teória RNA sveta hovorí, že život na Zemi najprv vznikol len z ribonukleovej kyseliny alebo inak, kyseliny RNA. DNA a enzýmy proteínov sa vyvinuli až neskôr. RNA totiž dokáže pokryť obe funkcie, teda ukladanie a kopírovanie informácie – DNA a urýchľovanie chemických reakcií – enzýmy. Zároveň táto teória hovorí, že nitrily a iné potrebné látky nemuseli priamo vzniknúť na Zemi. Mohli sa ku nám dostať ako „pasažieri“ na kométach. Pravdepodobne sa dostali na našu planétu počas neskorého ťažkého bombardovania, obdobia pred 3.8 až 4.1 miliardami rokov, kedy asteroidy a iné kozmické objekty bombardovali našu planétu.

Základné stavebné kamene života

Hoci táto teória ponúka vysvetlenie ako sa tieto látky dostali na Zem, vedcov zaujímalo odkiaľ vlastne prišli. Predpokladalo sa, že nitrily môžu vznikať v molekulárnych oblakoch, čo sú husté a chladné zhluky hmoty. Tam môžu vznikať aj ďalšie komplexné molekuly. Nitrily vznikli aj v molekulárnom oblaku blízko jadra Mliečnej dráhy. Astronómovia zatiaľ nepozorujú v tomto oblaku vznik nových hviezd, no to sa môže v budúcnosti zmeniť.

Zatiaľ však objavili látky, ktoré sa podobajú na zloženie komét v Slnečnej sústave. Tie vznikli zo zvyšku materiálu, ktorý sa pred miliardami rokov v sústave nachádzal. Študovanie molekulárneho oblaku môže dať vedcom lepšiu predstavu o tom aké látky sa nachádzajú v oblakoch, z ktorých vznikla nielen naša sústava.

Okrem troch nitrilov našli vedci stopy kyanoformaldehydu, ktorý po prvýkrát objavili v molekulárnych oblakoch TMC-1 a SGR B2 a Glykolonitrilu, ktorý objavili v protohviezde pripomínajúcej naše mladé Slnko.

„Vďaka našim pozorovaniam sa nám podarilo zistiť, že nitrily sú jednou z najrozšírenejších chemických rodín vo vesmíre. Nachádzame ich v molekulárnych oblakoch, protohviezdach, meteoritoch, kométach, ale aj v atmosfére Titanu, najväčšieho mesiaca Saturnu,“ vysvetľuje Rivilla.

Život na Zemi však potreboval aj iné molekuly, napríklad lipidy, astronómovia preto navrhujú pátrať po spôsobe, ako by aj tieto látky mohli vzniknúť vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre