Objavila sa hra Squad 22: ZOV, ktorá otvorene podporuje ruskú armádu a šíri vojenskú propagandu. Dostupná je zadarmo

Platforma Steam čelí kritike za hru „Squad 22: ZOV“, ktorá otvorene podporuje ruskú armádu vo vojenskom konflikte s Ukrajinou.

rusky vojak
Zdroj: Bumble-Dee / depositphotos.com

Platforma Steam čelí vlne kritiky po tom, čo na nej pribudla hra, ktorá priamo čerpá z prebiehajúcej vojny na Ukrajine a otvorene sa hlási k podpore ruskej armády. Novinka s názvom „Squad 22: ZOV“ okamžite rozdelila verejnosť a vyvolala otázky o hraniciach slobody prejavu v digitálnom priestore, zodpovednosti platforiem a úlohe hier v šírení propagandy. Na tému upozornil portál Techspot.

Titul „Squad 22: ZOV“ je bezplatná taktická strieľačka, ktorú vytvorilo ruské štúdio SPN Studio v spolupráci s vydavateľstvom Zarobana Entertainment. Hra sa prezentuje ako realistická simulácia vojenských operácií, pričom autori tvrdia, že čerpali zo skutočných skúseností ruských vojakov nasadených na Ukrajine. V popise hry je zároveň priamo uvedené, že projekt je „oficiálne odporúčaný ruskou armádou ako základný taktický manuál pre výcvik kadetov a členov mládežníckeho hnutia Yunarmija“! Táto informácia vyvolala ostré reakcie nielen medzi hráčmi, ale aj v verejnosťou, ktorá v hre vidí jasný nástroj ruskej vojenskej propagandy.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Squad 22: ZOV
Squad 22: ZOV, Zdroj: Steam

Autori hry chcú poskytnúť reálny pohľad na vojnu z ruskej strany

Autori hry deklarujú, že chcú hráčom sprostredkovať „pravdivý pohľad na udalosti rokov 2014 a 2022–2024“, teda obdobie anexie Krymu a rozsiahlej invázie na Ukrajinu. Hráči sa vžívajú do úloh ruských ozbrojených síl a plnia misie ako záchrana rukojemníkov, zajímanie nepriateľov či interakciu s civilistami. Podľa tvorcov ide o snahu ukázať vojnu očami ruských vojakov a priblížiť, ako tieto udalosti ovplyvnili ich životy a postoje.

Na oficiálnej stránke hry sú uvedení konkrétni ruskí vojaci, ktorí pôsobili ako vojenskí konzultanti. Medzi nimi je aj Vlad Golovin, nositeľ titulu „Hrdina Ruskej federácie“, ktorý viedol jednotku počas obliehania Mariupoľu, teda jednej z kľúčových kampaní v hre. Vývojári otvorene priznávajú, že pri tvorbe úzko spolupracovali s Hlavným vojensko-politickým riaditeľstvom Ozbrojených síl Ruskej federácie, ktoré poskytlo informačnú podporu.

Samotný názov „ZOV“ odkazuje na symboly ruskej invázie na Ukrajinu, nakoľko písmená Z, O a V sa totiž objavujú na vojenskej technike a stali sa súčasťou ruskej propagandy. Ukrajinské Centrum pre boj proti dezinformáciám už v minulosti označilo „ZOV“ za nástroj šírenia prokremeľských naratívov. Hra bola dokonca prezentovaná na podujatí „Ruská armáda 2024“, čo výrazne posilnilo podozrenia o jej propagandistickom zámere.

Squad 22: ZOV
Squad 22: ZOV, Zdroj: Steam

Hra napriek tomu vyvoláva zmiešané pocity

Vedúci vývojár Alexander Tolkach v rozhovore pre PCGamer priznal, že schvaľovací proces na Steame trval nezvyčajne dlho a to až 60 dní, pričom bežne trvá len niekoľko dní. Tolkach zdôraznil, že tím dbal na to, aby hra neobsahovala žiadny nelegálny obsah a že financovanie pochádzalo od súkromného investora, nie priamo z ruských štátnych zdrojov. Zároveň odmietol tvrdenia, že by zisky z hry smerovali ruskej armáde.

Reakcie na samotné vydanie „Squad 22: ZOV“ sú rozporuplné. Na Steame má hra zmiešané hodnotenia a mnohí hráči žiadajú jej odstránenie pre možné porušenie pravidiel platformy. Ukrajinská komunita i viacerí experti na digitálnu bezpečnosť upozorňujú, že ide o ďalší príklad využívania hier na šírenie propagandy. Spoločnosť Valve sa k situácii zatiaľ nevyjadrila.

Nie je to však prvý prípad, keď sa videohry stali nástrojom informačnej vojny. V posledných rokoch boli na šírenie prokremeľských naratívov využívané aj tituly ako Minecraft, Roblox, World of Tanks, War Thunder či Armored Warfare. Odborníci varujú, že digitálne hry môžu mať výrazný vplyv na mladých ľudí a formovať ich pohľad na konflikty.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre