Objav tak zvláštny ako búrka na púšti: Odhalili astronauti na ISS antihélium? Naše chápanie fyziky je naštrbené

Výskumníci vysvetľujú, čo mohli detektory na ISS zachytiť. Všetko poukazuje na antihélium, čo môže rozbiť naše chápanie fyziky.

Odhalili výskumníci na ISS antihmotu?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Pred pár dňami obleteli svet správy o mimoriadne fascinujúcom objave na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Podľa neoficiálnych hlásení malo vesmírnu stanicu zasiahnuť 10 jadier antihélia, čo vyvolalo celú radu radikálnych nových teórií o antihmote.  

Hovoríme síce len o hŕstke častíc, no ide o tak zvláštny úkaz, že ho vedci prirovnávajú k búrke uprostred púšte. Aj kvôli bizarnosti objavu začali teoretickí fyzici špekulovať a prichádzajú s naozaj radikálnymi teóriami. Správu o náleze častíc analyzovali aj vedci z Perimeter Institute for Theoretical Physics a Johns Hopkins University.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločný výskum týchto vedcov naznačuje, že by sme akceptovať fyziku, ktorá existuje za hranicami takzvaného štandardného modelu, nášho najlepšieho nástroja na popísanie toho, čo sa okolo nás deje. Portál Science Alert upozorňuje na to, že vedci predpokladajú, že by v objave mohla hrať úlohu aj záhadná temná hmota.  

Častice zachytil vedecký prístroj Alpha Magnetic Spectrometer, ktorý sa nachádza na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice už od roku 2011. Do dnešného dňa prístroj zaznamenal viac ako 200-miliárd kozmických lúčov. Z týchto detekcií bola drvivá väčšina neobyčajných. Išlo o bežné častice, ktoré leteli naprieč vesmírom vysokými rýchlosťami. Desať udalostí však mohli byť prípady, kedy do ISS vrazili páry antiprotónov prilepené k jednému alebo dvom antineutrónom.  

Každá elementárna častica, teda elektróny, neutrína a kvarky majú rovnakú “antidvojičku”, teda hmotu s rovnakými vlastnosťami ale opačným nábojom. Teória hovorí, že pri Veľkom tresku mohlo vzniknúť viac-menej rovnaké množstvo častíc a antičastíc, ktoré by sa rýchlo navzájom zničili.  

Velky tresk vesmir ako vznikol
Zdroj: Vladi333 / Shutterstock.com

Vedci ale pozorujú, že dnes existuje oveľa viac hmoty ako antihmoty. To naznačuje, že vesmír musel prechádzať v minulosti niečím, čomu dnes nerozumieme a čo posunulo váhy na stranu hmoty. Antihmotu vedia výskumníci vytvoriť v urýchľovačoch častí, no vie vzniknúť aj voľne vo vesmíre. Typicky antihmota vzniká pri vysokoenergetických udalostiach a z času na čas antihmota zasiahne detektory na Zemi.  

Nikto zatiaľ nevie vysvetliť, čo sa stalo

Tento objav je však iný. Vedci objavili antihélium, čo znamená, že antičastice sa museli vesmírom pohybovať pomaly a museli byť husto na sebe, aby sa častice mohli spojiť do antihélia. Výskumníci pozorovali, že za každý izotop antihélium-4 (zložený z dvoch antineutrónov), objavili jeden izotop antihélium-3 (zložený z jedného antineutrónu).  

“Čokoľvek vytvorilo túto antihmotu a vyslalo ju naprieč vesmírom nediskriminovalo v otázke veľkosti antihélia tak, ako to robia známe procesy,” tvrdia výskumníci.  

Jedna z hypotéz tvrdí, že za vznikom antihélia môže stáť rozpad neznámej častice, ktorá by mohla byť aj dlho hľadanou temnou hmotou. Ak by takáto častica existovala, stále to nezodpovedá to, ako sa antihélium ocitlo na ceste naprieč vesmírom.  

Realistickejšia teória hovorí, že za vznikom antihélia môže pravdepodobne neuveriteľne horúca a rapídne expandujúca plazma zložená zo známych častíc. Aj tu je však problém, že takéto “ohnivé gule” vedci vo vesmíre zatiaľ nepozorovali. Teoretizuje sa však, že môžu vzniknúť pri kolízii dostatočných množstiev temnej hmoty.  

Vedci nachádzajú spôsob ako odhaliť záhadnú temnú hmotu
Zdroj: Bing Image Creator

Temní trpaslíci 

Ďalšou teóriou je, že za vznikom antihélia môžu stáť takzvané temné trpaslíky. Ide o hypotetické “hviezdy” zložené z temných fotónov, temných elektrónov a temných neutrónov. Ani tento model však nemá vyladené všetky muchy.  

Výskumníci priznávajú, že zatiaľ nevedia, čoho sa chytiť. Ide  o fenomén, ktorý podporí roky vedeckých diskusií. Antihélium sa vedci momentálne pokúšajú vysvetliť prostredníctvom známej fyziky. Čo sa temnej hmoty týka, aj tu ide o hypotézu, teda nevieme, či temná hmota skutočne existuje. Vedci ju musia najprv objaviť a až potom môžu začať chápať to, ako temná hmota funguje.  

Objav zároveň môže podľa teoretikov naznačovať to, že v hlbinách vesmíru sa ukrýva niečo, čo zatiaľ nedokážeme pochopiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre