SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Objav prvej planéty mimo našej sústavy bol „kozmický jackpot“: Ani dnes nerozumieme tomu, ako mohla v takých podmienkach vzniknúť

Prvú exoplanétu astronómovia objavili pred 30 rokmi okolo pulzaru, jedného z najexotickejších typov hviezd.

Úplne prvú planétu za hranicami našej sústavy objavili astronómovia pred 30 rokmi. Tento svet obiehal okolo rapídne rotujúcej neutrónovej hviezdy označovanej ako pulzar. Dnes vedci zistili, že objav tejto planéty bol akýsi „kozmický jackpot“, pretože podobné planéty sú podľa novej štúdie extrémne vzácne, informuje portál Eurekalert.

Posledných 50 rokov prebiehal prieskum, ktorý objavil približne 800 pulzarov a len 0.5% z nich má okolo seba planéty hmotnosťou rovnajúce sa Zemi. Pulzary sú typom neutrónovej hviezdy vznikajúcej na konci života masívnych hviezd. Sú mimoriadne stabilné, rýchlo rotujúce a majú silné magnetické pole. Pulzary vyžarujú zo svojich pólov rádiový signál, ktorý s rapídnou rotáciou hviezdy akoby pulzoval. Pulzary sa tiež prezývajú aj kozmické majáky. Kvôli silnému signálu niektorí vedci uvažujú o tom, že by pulzary mohli slúžiť na navigáciu vo vesmíre, niečo ako kozmická GPS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pulzar okolo ktorého obiehala prvá exoplanéta, sa nazýva PSR B1257+12 a objavený bol v roku 1992. Dnes sa predpokladá že v sústave existujú najmenej tri planéty, ktoré sa svojou hmotnosťou podobajú na planéty v Slnečnej sústave. Ako presne tieto planéty vznikajú ale ostáva záhadou. Extrémne podmienky vznikajúce pri zrode a počas života pulzarov nie sú práve najvhodnejšie pre formáciu planét v tradičnom zmysle. Okolo pulzarov však môžeme nájsť exotické svety, napríklad planéty zložené hlavne z diamantov.

Vzácne planéty

Vedci z University of Manchester vykonali doteraz väčší prieskum planét, ktoré by sa mohli v blízkosti pulzarov nachádzať. Vo svojej štúdii pátrali hlavne po planétach s hmotnosťou stonásobku Zeme a obežnou dráhou od 20 dní po 17 rokov. Zo všetkých objektov sa najsľubnejším ukázal byť pulzar PSR J2007+3120, ktorý by mohol byť domovom pre dve planéty s hmotnosťou len o čosi väčšou, ako je hmotnosť Zeme. Obehnúť okolo pulzaru týmto planétam trvá 1.9 a 3.6 rokov.

Práca vedcov neuprednostňovala planéty s určitou hmotnosťou alebo s určitou dĺžkou obežnej dráhy. Napriek tomu sa vedcom podarilo objaviť jeden zaujímavú charakteristiku planét obiehajúcich okolo pulzarov. Na rozdiel od planét Slnečnej sústavy, ktoré majú takmer kruhovú obežnú dráhu, sú obežné dráhy planét okolo pulzarov mimoriadne eliptické. To vedcom naznačuje, že sa proces vzniku planét okolo týchto hviezd líši od vzniku planét v sústavách podobných tej našej.

Autori štúdie na záver dodávajú, že pulzary sú mimoriadne zaujímavé a exotické objekty. Hoci sme pred 30 rokmi objavili prvú planétu okolo pulzaru, ani dnes vedci nerozumejú tomu, ako dokáže planéta vzniknúť a vyvíjať sa v tak extrémnych podmienkach, aké v okolí pulzaru existujú. Štúdia ale potvrdzuje, že planéty okolo týchto druhov hviezd sú skôr výnimkou ako pravidlom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close