Objav, ktorý vyvolal viac otázok ako odpovedí: Vedci vyriešili záhadu mimoriadne vzácneho minerálu na Marse

Ešte v roku 2016 rover Curiosity objavil niečo mimoriadne zvláštne - tridymit. Ide o minerál, ktorý je na Zemi mimoriadne vzácny

NASA miesto vrtu kde bol objaveny tridymit
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

V roku 2016 rover Curiosity urobil na povrchu Marsu významný objav. Misia americkej NASA našla na povrchu minerál tridymit, ktorý vyvolal viac otázok ako odpovedí. Jeho záhadu sa podarilo vyriešiť vedcom z Rice University.

Tridymit je druh kremeňa, ktorý je na Zemi mimoriadne vzácny. Vzniká pri vysokých teplotách a nízkom tlaku. Vedci po objave tohto minerálu na Marse nemali jasnú predstavu o tom, ako sa tam mohol dostať. Curiosity sa nachádza v kráteri Gale, v ktorom sa kedysi mohla nachádzať voda. Neskôr našiel rover dôkazy, ktoré túto teóriu potvrdzovali. Dôkazy presnejšie poukazovali na to, že voda sa mohla na povrchu planéty nachádzať oveľa dlhšie, než sa predpokladalo a zmizla až pred miliardou rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Objav tridymitu v kráteri Gale je jeden z najprekvapujúcejších nálezov, aký Curiosity objavil počas desiatich rokov prieskumu Marsu,“ vysvetľuje Kirsten Siebach, spoluautorka štúdie riešiacej záhadu tohto minerálu.

Tridymit je minerál, ktorý sa spája s komplexnými sopečnými systémami, no v prípade Marsu ho objavili na dne dávno vyschnutého jazera, kde bola väčšina sopiek mimoriadne primitívna. Na začiatku svojej práce analyzovali všetky nálezy tridymitu na Zemi a snažili sa pochopiť podmienky a procesy vedúce ku vzniku minerálu. Spolu s tým analyzovali aj dôkazy sopečnej aktivity na Marse a sopečný materiál, ktorý prostredníctvom týchto procesov vznikol.

Ako sa dostal tridymit na Mars?

Následne sa vedcom podarilo objaviť scenár, ktorý by sedel so všetkými objavenými dôkazmi. Teória znie, že marťanská magma ležala pod povrchom o niečo dlhšie, než je zvykom a počas toho prešla čiastočným ochladením. Následne nastala masívna sopečná erupcia, ktorá vyvrhla kremík vo forme tridymitu do krátera Gale a okolitých riek. Tečúca voda obmývala vyvrhnutý materiál a pomohla rozložiť popol a roztriedila vzniknuté minerály.

NASA miesto vrtu kde bol objaveny tridymit_2
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS, miesto vrtu kde bol objavený tridymit

Táto situácia by súhlasila s objavom roveru Curiosity z roku 2016 a zároveň by dokázala vysvetliť aj iné geochemické stopy objavené počas odoberania vzoriek.

„V podstate ide o priamočiaru evolúciu sopečných hornín, ktoré sme objavili v kráteri. Stopy nám ukazujú, že sopka pravdepodobne vybuchla v čase, kedy sa v kráteri Gale ešte nachádzala voda,“ tvrdí Siebach.

Vedci pracujú s teóriou, že explozívna sopečná erupcia nastala pred približne 3-miliardami rokov v dôležitom bode evolúcie Marsu. Planéta začala svoj prechod z teplejšieho a vlhkejšieho sveta na pustú planétu, ktorú poznáme teraz. Objavy naznačujú, že Mars mohol mať oveľa komplexnejšiu sopečnú históriu, než sa prvotne predpokladalo. Rover Curiosity v tomto prípade mení predstavy vedcov o červenej planéte a hoci funguje na povrchu Marsu už desať rokov, misia stále pokračuje. Vedci dúfajú, že sa im podarí objaviť ešte viac fascinujúcich stôp o histórii planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre