SpravodajstvoVeda a výskum

Objav, ktorý môže otriasť najpresnejšou teóriou o fungovaní vesmíru: Vedci našli stopy novej prírodnej sily

Marcové výsledky poukazujú na fascinujúci objav, ktorý môže rozšíriť naše chápanie fyziky.

Vedci pracujúci s Veľkým hadrónovým urýchľovačom, priniesli fascinujúce objavy, ktoré naznačujú existenciu novej prírodnej sily, píše portál Science Alert.

Nové výsledky musia byť ešte posúdené vedeckou komunitou, no momentálne to vyzerá tak, že urýchľovač častíc prináša stále nové dôkazy, potvrdzujúce marcové objavy časticových fyzikov. Potenciálny objav novej sily by mohol narušiť, alebo doplniť takzvaný Štandardný model, doteraz najpresnejšiu teóriu o fungovaní vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štandardný model pracuje so štyrmi základnými prírodnými silami – elektromagnetickou, silnou a slabou jadrovou silou a gravitáciou. Tento model však opisuje len tri z nich, vynecháva gravitáciu. Zároveň nedokáže popísať ani temnú hmotu, jednu z najväčších kozmických záhad a ani to, ako hmota prežila počas veľkého tresku.

Hoci je štandardný model najpresnejšou teóriou, akú poznáme, tieto nedostatky vedú vedcov k presvedčeniu, že musí existovať niečo viac, o čom zatiaľ nevieme. Fyzici veria, že takzvané spodné kvarky by nám mohli pomôcť zistiť, aké neznáme sily sa vo vesmíre ukrývajú.

Náznak novej fyziky?

Spodné kvarky sú jedny zo základných častíc, ktoré pomáhajú vytvoriť ďalšie, väčšie častice. Sú však nestabilné. Dožívajú sa približne 1.5-trilióntiny sekundy, než sa rozpadnú a vytvoria iné častice. Spôsob, akým sa rozpadávajú však naznačuje existenciu ďalších prírodných síl.

Kvarky sa radia medzi elementárne častice a skladajú sa z nich hadróny – inými slovami protóny a neutróny. Kvarky sú zároveň najmenšími časticami, z ktorých pozostáva hmota.

Keď dôjde k rozpadu spodného kvarku, premení sa na sériu ľahších častíc, elektrónov. Za túto premenu je zodpovedná slabá jadrová sila. Ak však existuje ďalšia prírodná sila, tá by sa nám mohla ukázať na tom, ako často sa spodné kvarky rozpadajú na iné typy častíc.

Výsledky marcového výskumu ukazujú, že spodné kvarky sa rozpadali na elektróny, alebo na ťažšie častice – muóny. Zaujímavé na tomto pozorovaní je, že rozpad prebiehal v iných pomeroch. Štandardný model ale hovorí, že muón je dokonalou kópiou elektrónu, až na to, že je 200-krát ťažší.

Znamená to, že všetky sily by mali „ťahať“ elektróny a muóny rovnako a rozpad spodného kvarku by mal byť vyrovnaný. Namiesto toho ale výskum zistil, že spodný kvark sa rozpadal do elektrónu častejšie, ako do muónu.

To môže naznačovať, že existuje nejaká, do teraz nepoznaná sila, ktorá ťahá elektróny a muóny odlišným spôsobom. Teda za predpokladu, že sú výsledky z urýchľovača častíc správne.

„Tento objav nás naozaj veľmi prekvapil. Celé desaťročia sme hľadali niečo, čo by sa nachádzalo za štandardným modelom, no až do teraz sa nám nič nepodarilo objaviť,“ tvrdia vedci, podieľajúci sa na výskume.

Objav bol fascinujúci, no výsledky zatiaľ nie sú potvrdené. Všetky pokusy sa vykonávajú s určitou mierou neistoty, alebo chybných výsledkov. Zatiaľ je šanca jedna ku tisícu, že výsledky boli chybné a objav nič neznamená. Vo svete časticovej fyziky je to stále veľká pravdepodobnosť a aby potvrdili tento objav, musí byť šanca pochybenia najmenej jedna k miliónu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close