Obieha nás drobný úlomok Mesiaca? Drobný asteroid vyzerá rovnako, ako vzorky z programu Apollo

V roku 2016 si astronómovia všimli drobný kvázi-satelit, ktorý obieha okolo Zeme.

Obieha našu planétu úlomok Mesiaca?
Zdroj: NASA, koláž: vosveteit.sk

Nachádza sa okolo našej planéty niekoľko úlomkov, ktoré pochádzajú z Mesiaca? Naša prirodzená družica okolo náš obieha už niekoľko miliárd rokov, no až dnes astronómovia objavili päť malých asteroidov, ktoré sa označujú ako kvázi-satelity, píše portál Sky and Telescope.

Tieto drobné asteroidy cestujú okolo Slnka vo fázach s našou planétou. Nedávno sa na tieto objekty pozrela bližšie aj štúdia, ktorá tvrdí, že by mohlo ísť o úlomky nášho Mesiaca. Na tieto drobné asteroidy má gravitácia Zeme určitý vplyv. Jeden obeh okolo Slnka im trvá približne rovnako, ako našej planéte. Kvázi-satelity avšak neobiehajú Zem, ani sa nedostávajú do sféry jej vplyvu, ktorá sa označuje ako Hillova sféra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najmenší a najbližší z objektov, 469219 Kamo’oalewa, bol objavený v roku 2016. Ide o prvý kvázi-satelit, ktorý sa dostal do oblasti, ktorú môžu naše teleskopy pozorovať. Päť rokov po objave vznikla štúdia, publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications Earth & Environment. V práci si vedci všimli, že povrch asteroidu vyzerá takmer rovnako, ako vzorky, ktoré na Zem priniesli astronauti misií Apollo. Navyše neexistuje veľa asteroidov, ktoré by prišli zo sústavy Zem-Mesiac.

Obieha našu planétu úlomok Mesiaca?
Zdroj: Wikimedia

Kvázi-satelity sú špeciálne typy objektov. Vyznačujú sa gravitačnou rezonanciou, čo je jav, kedy sa obežná doba objektu zosynchronizuje s určitou planétou, v tomto prípade so Zemou. Znamená to, že rok na asteroide trvá rovnako dlho, ako rok na Zemi. Kvázi-satelity sú ľahšie ako planéta, okolo ktorej obiehajú a ich orbita je viac natiahnutá. Satelity tak strávia väčšinu času vo vnútri, alebo mimo obežnej dráhy planéty.

Ak sa kvázi-satelit nachádza von z obežnej dráhy planéty, za planétou nestíha a keď je vo vnútri, tak planétu predbieha. Obežná dráha týchto objektov ich vedie okolo Zeme, no nikdy nepadnú do sféry, kde dominuje jej gravitačná sila. Z pohľadu planéty ich obežná dráha pripomína písmenu U.

Mesačný úlomok?

Asteroid Kamo’oalewa sa minulý apríl dostal k Zemi na vzdialenosť 0.1 astronomickej jednotky. Vďaka tomu bol viditeľný nielen pre Large Binocular Telescope, ale aj pre Lowell Discovery Telescope. Oba vedecké inštrumenty získali pozorovania vo viditeľnom a infračervenom spektre.

Údaje, ktoré astronómovia z asteroidu získali sú podobné vzorkám, ktoré odobrali astronauti z Mesiaca, počas programu Apollo. Zároveň dodávajú, že kvázi-satelit sa nepodobá na iné blízke asteroidy, ktoré sa okolo Zeme nachádzajú.

Podobnosť s lunárnymi vzorkami vedie vedcov k myšlienke, že by mohol byť 50-metrový asteroid úlomkom z nášho Mesiaca. Ten vznikol po doteraz nepopísanej kolízii asteroidu s našou prirodzenou družicou. S teóriou mesačného úlomku súhlasí farba kvázi-satelitu a aj jeho obežná dráha. Kamo’oalewa sa navyše pohybuje len 25% rýchlosťou iných, podobných asteroidov. Jeho pomalá rýchlosť taktiež podporuje teóriu, že ide o úlomok mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre