Obchod Play už čoskoro dostane nenápadnú, no užitočnú funkciu: Na toto vás upozorní

Google Play už čoskoro dostane funkciu, ktorá vám pošle upozornenie, ak ste aplikáciu stiahli z obchodu, no neotvorili ste ju. Pozrite sa, ako bude fungovať.

Obchod Google Play
Zdroj: pixabay.com (Victoria_Watercolor)

Majitelia Android smartfónov sú dobre oboznámení s Obchodom Play, cez ktorý si môžu inštalovať a aktualizovať rôzne aplikácie.  

Portál Android Authority informuje o novej funkcii, ktorú spoločnosť Google pre Obchod Play pripravuje. Ide o upozornenie, ktoré užívateľov informuje o tom, aby po prvýkrát spustili nainštalovanú aplikáciu. Keď sa stiahne a nainštaluje aplikácia do smartfónu, pri prvom spustení si od vás vyžiada všetky potrebné povolenia, aby mohla začať správne fungovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Občas sa ale môže stať, že stiahneme aplikáciu a zabudneme ju po prvýkrát spustiť. Deje sa to často, keď v jednom momente sťahujeme viac aplikácií, napríklad keď hľadáme nejaký nástroj. Ak sa to stane, do prvých 24 hodín vás Obchod Play upozorní na to, aby ste túto aplikáciu otvorili. Ak toto upozornenie odstránite a aplikáciu aj napriek tomu neotvoríte, potom vás Obchod Play upozorní znova. Nemusíte sa však báť, že pôjde o rušivú funkciu, ktorá vás bude každú chvíľu otravovať. Ako informuje Google, maximálne sa vám zobrazia dve upozornenia.  

Zabudnúť spustiť aplikáciu môžeme najčastejšie v prípadoch, kedy do smartfónu stiahneme viacero aplikácií naraz a začneme robiť niečo iné, kým sa sťahovanie dokončí. Ak sa venujeme inej činnosti, potom veľmi rýchlo zabudneme, že sme niečo sťahovali a na čo sme danú aplikáciu potrebovali.  

Upozornenie zo strany Obchodu Play v týchto prípadoch príde vhod a ako sme spomenuli, nie je vôbec rušivé. Dve upozornenia sú tak akurát na pripomenutie užívateľom čakajúce aplikácie.  

Kedy sa dostane do smartfónov?

Spoločnosť Google momentálne testuje novú funkciu, no predpokladáme, že sa objaví na zariadeniach už čoskoro a pomôže užívateľom. Ako sme už spomenuli, po stiahnutí do smartfónu ešte aplikácia nie je pripravená. Počas prvého spustenia sa všetko nastaví a až potom môžete využívať jej funkcie. Napríklad ak si stiahnete Messenger a neotvoríte ho, prirodzene nebudete dostávať upozornenia na nové správy. Pri prvom otvorení aplikácie sa totiž musíte prihlásiť do svojho Facebook účtu a povoliť aplikácii prístup k sieti alebo zobrazovanie notifikácií. Veľké množstvo rozličných aplikácií v ponuke Obchodu Play funguje podobne. 

Spoločnosť Google pracuje aj na vylepšení spužby Google Play Protect, ktorá dnes chráni viac ako 3-miliardy zariadení. S príchodom Android 15 chce Google poskytnúť užívateľom ochranu v reálnom čase. Smartfón teda dokáže vyhodnotiť, či aplikácia, ktorú máte v zariadení nainštalovanú, robí niečo škodlivé alebo sa pokúša zakryť svoju činnosť. Takúto aplikáciu systém označí a informuje užívateľa o tom, že má v smartfóne potenciálne nebezpečnú aplikáciu.  

Obchod Play má množstvo prísnych bezpečnostných opatrení, no môže sa stať, že sa cez ne škodlivá aplikácia predsa len dostane. Ochrana v reálnom čase dokáže užívateľom poskytnúť potrebnú ochranu, než by škodlivá aplikácia dokázala napáchať veľké škody

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre