Obchod Play nechráni údaje používateľov tak, ako uvádza. Vyplýva to z novej štúdie, ktorá má znepokojujúce výsledky

Údaje používateľov nemusia byť v bezpečí tak, ako vývojári aplikácií uvádzajú. Posledná štúdia poukázala na nedostatky v Obchode Play.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Známy obchod s aplikáciami od spoločnosti Google s názvom Obchod Play si prešiel v poslednej dobe viacerými zmenami. Možno si tak spomínate aj na to, že vývojári aplikácií mali povinnosť priniesť k svojim aplikáciám aj informácie o bezpečnosti údajov používateľov, pričom tieto štítky nahradili v polovici minulého roka pôvodné informácie o bezpečnosti aplikácie. Ako však informuje portál androidauthority.com, nie všetky aplikácie udávajú reálne informácie o tom, ako je s dátami používateľov zaobchádzané. Vychádza to zo štúdie, ktorú organizovala spoločnosť Mozilla a zdá sa, že ani vaše dáta nebudú úplne v bezpečí. Problémy sa totiž týkajú aj tých najznámejších aplikácií.

Štúdia si posvietila na najznámejšie aplikácie v Obchode Play

Aj keď Obchod Play pracoval na zvýšení bezpečnosti používateľov, tak nie všetky aplikácie pravidlá dodržiavajú. Mozilla sa tak pozrela na 20 najlepších platených a 20 najlepších aplikácií zadarmo, ktoré sa nachádzajú na popredných priečkach v sťahovaní. Výsledky ale boli veľmi znepokojivé. Hodnotenie získali aplikácie troma spôsobmi. Najhoršie dopadli aplikácie, ktoré získali hodnotenie ako slabé, následne bolo hodnotenie stupňom potrebuje vylepšenie a dobré hodnotenie sa označovalo ako OK.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zo 40 aplikácií v rámci Obchodu Play, na ktoré si Mozilla posvietila, až 16 aplikácií, teda 40%, získalo hodnotenie na stupni slabé. To znamená, že uvedené údaje pri aplikácii o narábaní s dátami používateľov nesúhlasia s tým, ako sa s dátami reálne zaobchádza. Toto hodnotenie získali populárne aplikácie ako Minecraft, Facebook či mnohé ďalšie. Najhoršie hodnotenie o transparentnosti uvádzania toho, ako sa s údajmi zaobchádza, získali appky ako Twitter a TikTok. Vedúci projektu Mozilla pritom priniesol nasledujúce prehlásenie.

Keď vidím nálepky o bezpečnosti dát uvádzať, že aplikácie ako Twitter či TikTok nezdieľajú dáta s tretími stranami, tak ma to štve, pretože to vôbec nie je pravda. Samozrejme, že Twitter a TikTok zdieľajú údaje s tretími stranami.

Aplikácií so skvelým hodnotením nebolo mnoho

Celkovo 15 aplikácií, teda 37.5% celku získalo hodnotenie ako potrebuje vylepšenie. V tejto skupine sa našli aj aplikácie od Googlu ako YouTube, Google Mapy či Gmail. V skupine vieme nájsť aj sociálne siete Instagram či WhatsApp, ktoré sú na tom o niečo lepšie ako sesterský Facebook. Iba 6 aplikácií však získali hodnotenie na stupni OK, pričom na ich zoznam sa môžete pozrieť nižšie.

  • Candy Crush Saga
  • Google Play Games
  • Subway Surfers
  • Stickman Legends Offline Games
  • Power Amp Full Version Unlocker
  • League of Stickman: 2020 Ninja

Tri aplikácie v Obchode Play z tejto štyridsiatky appiek však nedisponovali vôbec žiadnym štítkom o tom, ako spracovávajú údaje používateľov. Šlo o aplikácie ako UC Browser, League of Stickman Best acti a Terraria. Problém s týmito aplikáciami je ten, že môžu zdieľať vaše údaje napríklad s reklamnými spoločnosťami, prevádzkovateľmi internetových služieb, ďalšími platformami a tiež spoločnosťami.

Používate niektorú z týchto aplikácií? A všímate si to, ako narábajú s vašimi dátami? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre